2017 Nobel Edebiyat Ödülünü Kim Almıştır?

img

Dünyanın en prestijli edebiyat ödülü olarak görülen Nobel Edebiyat Ödülü’ne 2017’de layık görülen isim İngiliz yazar Kazuo Ishiguro oldu. Eserleri birçok yabancı dile çevrilmiş olan Ishiguro’nun beyaz perdeye aktarılan senaryoları da bulunmaktadır. 1993 yılında sinemaya uyarlanan 1989 tarihinde yayımlanan Günden Kalanlar isimli romanıyla Booker Ödülü’nü (İngilizce olarak yazılmış eserlere verilen uluslararası bir edebiyat ödülü) kazanmıştır. Kazuo Ishiguro 2005 yılında Time Dergisi’nin seçmiş olduğu 1923-1925 yılları arasında ‘İngilizce Yazılmış En İyi Yüz Roman Listesi’nde Beni Asla Bırakma eseriyle yerini almış ve 2010 senesinde de aynı adla beyaz perdeye uyarlanarak sinema dünyasına sunulmuştur.

Kazuo Ishiguro Kimdir?

1954 ‘de Japonya’da doğmuş ve beş yaşında ailesi ile birlikte İngiltere’ye yerleşerek eğitim hayatını orada tamamlamıştır. Yaratıcı yazarlık üzerine yüksek lisansını tamamlayan Ishiguro 28 yaşında ilk romanını Uzak Tepeler (A Pale View Of Hills) yayımladı. 1982 yılında İngiltere vatandaşlığına geçti ve en iyi İngiliz genç yazarları arasında yerini aldı. Sekiz romanı bulunan İngiliz yazar yaşamını eşi ve kızı ile Londra’da sürdürmektedir. 2015 yılında yayımlanan son romanı Gömülü Dev ile önceki romanlarından farklı olarak fantastik edebiyat unsurlarını kullanmasıyla dikkatleri çekmeyi başarmıştır.

Kazuo Ishiguro

Nobel Edebiyat Ödülü Kriterleri

Genel kültür alanında sık sık karşılaştığımız Nobel Ödülleri ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de neye göre verildiğidir. Alfred Nobel ‘in kurucusu olduğu derneğin vasiyeti üzerine finansman desteği de sağlanmak üzere düzenlemiş olan ve ilk kez 1901 yılında farklı dallarda Fizik, Kimya, Tıp, Ekonomi gibi insanlığa fayda sağlama adına yapılan işler doğrultusunda verilmeye başlanmış ödüllerdir. Mesleki yetkinliği olan ve uluslararası katlı sağlama amacı göz önünde bulundurulur. Edebiyat alanında bu ödülü kazanma kriterleri her zaman tartışma konusu olmuştur. Özgün bir dille yazılmış, bağımsız ve içten eserlerin sahipleri uygun bulunmaktadır. Her ödül ayrı bir seçici kurul tarafından sahiplerine kavuşur.

Etiketler:, , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.