6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 41 Soru Cevapları

img

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 1. Ünite Sayfa 41 Cevapları

6. sınıf fen bilimleri dersi içinde bulunduğumuz 2017 – 2018 öğretim yılında öğrencilerin en çok önem vermesi gereken dersler arasında başı çekmektedir. Bu alanda destek ve hareket sistemi ile ilgili öğrendiklerinizi pekiştirecek 6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 41 Soru Cevaplarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için hangi olumlu davranışlar edinilmelidir?

• Dengeli beslenilmelidir. Vücudun gereksinimi olan her türlü besinden gerektiği kadar tüketilmeli, kasların güçlenmesi için protein içeren besinler alınmalıdır.
• Duruş, oturuş ve yürüyüş biçimlerine dikkat edilmelidir. Sandalye ve benzeri yerlere düzgün oturmamak, kambur durmak kemiklerde şekil bozukluğuna neden olur. Dik yürünmelidir.
• Yük taşınırken veya kaldırılırken dengeli (iki elle) tutulmalıdır. Çanta tek omuzda taşınmamalı, yükler dizleri bükmeden kaldırılmamalıdır. Bu tür davranışlara uyulmazsa kemiklerde şekil bozukluğu oluşur.
• İskelet ve kasların gelişmesi için yaşa uygun spor yapılmalıdır.
• Kemiklerin ve dişlerin gelişmesi için kalsiyum ve fosfor içeren (et, süt, yumurta ve peynir gibi) besinlerle birlikte D vitamini alınmalıdır. D vitamini eksikliğinde çocuklarda raşitizm denilen kemik hastalığı oluşur.
• D vitamininin görev yapabilmesi için güneş ışığı alınmalıdır.
• Ani darbe ya da zorlamalarda kemikler kırılabilir. Kırıklar genelde kemiğin zarar gören kısmı alçıya alınarak tedavi edilir. Kırık, çıkık ve burkulmalarda doktora gidilmelidir.

 

Etiketler:, ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.