8.Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı 36. Sayfa Soru Cevapları

img

İnkilap tarihi 8. sınıflar için oldukça önemli olan derslerden birisi olarak gözler önüne gelmekte. Bu bağlamda öğrendiklerinizi pekiştirmenize aracılık edecek olan 8.Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı 36. Sayfa Soru Cevapları bu yazımızda sizlerle. Mudafaa-i Hukuk Cemiyeti, Kuvayimiliyeci gençler gibi bir çok konuda öğrenmiş olduklarınızı pekiştirebileceğiniz 8.Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabının 36. sayfasının soruları ise şu şekildedir. Kuvayımilliye birlikleri kimlerden oluşmaktadır? Kuvayı milliyecilerin amaçları nelerdir? Kuvayımilliye birlikleri hangi faaliyetleri ile Kurtuluş savaşımızın kazanılmasına katkıda bulunmuşlardır? Tüm soruların cevaplarını 8.Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı 36. Sayfa Soru Cevapları aşağıda yer almaktadır.

8.Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı 36. Sayfa Soru Cevapları

Söke içinde ki bu olaylar küçük sayılırdı. Asıl, Rum Mahellesi silah deposu haline gelmiş, eşkıya yatağı olmuştu. Bütün civarın Rumları, ta Sisam Adası’ndan gelip bu mahallede silahlanıyorlardı. Dağlarda yaptıkları soygunculuklara, adam öldürmelere, yol kesmelere Yunan kıtalanna yardım adını veriyorlardı. Yüzbaşı İbrahim Bey, elinden geldiği kadar direniyordu ama elindeki on beş yaşlı jandarmayla ne yapabilirdi? Kuvayimiliyeci gençler gayretlerini bu sırada önce Ankara’ya, sonra da Nazilli Cephesi’ne faydalı olmaya harcıyorlardı.

Mudafaa-i Hukuk Cemiyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldığından beri Ankara ile bütün yurdun her tarafındaki Müdafaa-i Hukuk cemiyetleri gibi, sıkı temastaydı. İzmir’den Aydın’a kadar Söke kazasının önü düşmanla çevrilmişti. Söke’nin Ankara ile ilişkisi Çine, Denizli, Sandıklı, Afyon yolu ile temin ediyordu. Telgraflar güç bela bu yoldan geliyor, Kuvayimilliyecilerin İtalyanlardan temin ettiği malzeme bu yoldan gidiyordu. Bursa’dan güneye doğru Sahilli’de Ethem Bey, Nazilli’de Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efe tetikteydi. Ankara’nın milli orduyu kurma, toparlama gayretleri biliniyordu. Yine Kuvayimilliyeciler Güney Cephesi’nde Urfa, Maraş, Antep’te Fransızlara duman attırıyorlardı.

8.Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı 36. Sayfa Soru Cevapları

Etiketler:

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.