Aktifbank Swift Kodu Kaç

img

Aktifbank adıyla anılan Aktif Yatırım Bankası Anonim Şirketi Temmuz 1999’da kurulmuş Çalık Holding’in sahibi olduğu bir özel sektör bankasıdır. Mayıs 2015’den bu yana Serdar Sümer tarafından CEO’luğu yürütülen Aktifbank, diğer tüm bankalar gibi yurtiçi ve yurtdışı bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebildiği, mevduat, kredi, yatırım gibi bankacılık imkanlarının kullanılabildiği bir bankadır. Ayrıca devlet tarafından tüm özel bankalara sağlanan garantilerden (batma halinde sağlanan mevduat garantisi gibi) Aktifbank da yararlanır.

Swift Kodu Nedir?

Uluslararası çapta yapılan para transferlerinde kullanılan, işlemlerde bir nevi kimlik özelliği gösteren ve tanınırlığı sağlayan ve her bankanın kendine özgü şekilde sahip olduğu bir ibaredir. Swift ifadesinin açılımı, Türkçe ifadesiyle Bankalar arası Dünya Çapında Finansal Telekomünikasyon Topluluğu. Belçika’da Kurulu bu kurum aynı zamanda banka tarafından sunulan swift kodunun dünyaca geçerli hale gelmesinde yetkili ve söz sahibidir. Dünya üzerinde kullanımda olan kırk binin üzerinde swift kodu mevcuttur. Swift kodu sayesinde gerek yurtdışından yurtiçine gerekse yurtiçinden yurtdışına yapılan bankalar arası para trafiklerinde belirlilik ve güvenirlilik temin edilir.

Aktifbank Bankası Swift Kodu Numarası

Swift Kodunun İçeriği

Swift kodu on bir haneden oluşmaktadır. İlk dört hanesi banka adını tanımlayıcı bir ibaredir. Sonraki iki hanesi ülkenin kodundan (sözgelimi Türkiye için tr) meydana gelir. Bir sonraki iki haneyi il kodu, son üç haneyi ise söz konusu bankanın şube kodu oluşturur. Bazı bankalar swift için şube kodunu şart koşmadıklarından son üç hanenin belirtilmesine gerek duyulmayabilir. Ayrıca swift kodunda büyük harfler kullanılmalıdır.

Aktifbank’ın Swift Kodu Uygulaması

Aktifbank’dan tüm dünyaya dolar, euro, pound gibi yabancı para birimleri üzerinden swift gerçekleştirmek mümkündür. Peki Aktifbank bankası swift kodu kaç? Aktif Yatırım Bankası’nın uluslararası para gönderimi ve alımında kullandığı swift kodu CAYTTRIS dir. Bunun yanında swift koduna şube kodunun yazılıp yazılmaması gerektiği hususunda transfer yapılan bankanın ilgili şubesinden bilgi alınması gerekebilir.

Etiketler:

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


1 Comments

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.