Alexa nedir?

img

Amozon ve Microsoft’a ait olan Alexa, dünya genelinde kullanılan bir web sitesi sayacıdır. Bu sayaç, sitenin ziyaretçi sayısını, ziyaretçilerin sitede kalma sürelerini vs. birçok kriteri değerlendirerek, sitenizin dünya geneli ve ülke genelindeki sıralamasını belirler. Bu sayede, dünya genelinde bir yarış ortaya çıkmaktadır. Herkes daha üst sıralara çıkmak için elinden geleni yapar.

Alexa değerinin düşük olmasının faydası var mıdır?

Elbette vardır. Özellikle Google pagerank dağıtımı yaparken Alexa değerini dikkate almaktadır. Ve bunun gibi birçok konuda arama motorlarında etkisi vardır.

Alexa değerini nasıl öğrenebilirim?

Alexa değerinizi öğrenmek için ister webmaster forumlarındaki site analiz araçlarını kullanabilir, isterseniz de alexa.com adresine girerek sitenizi sorgulayabilirsiniz.

Sitemin alexa değeri yok?

Siteniz Alexa değerini otomatik olarak alacaktır. Bu siteden siteye değişmektedir. Sadece biraz sabretmeniz gerekmektedir. Günlük belli bir sayıda organik tekil hite ulaştığınız takdirde Alexa değerlerinizi de alacaksınızdır. Bu hitin çok fazla bir rakam olmasına gerek yok. Örneğin kendi sitem samedtosun.com günlük tekil hiti 10-15’ken Alexa değerini almıştı.

Sitemin ülke alexa değeri hosting lokasyonuna göre mi belirlenir?

Alexa ülke değeriniz hosting lokasyonuna göre belirlenmez. Alexa ülke değeri, sitenize en çok hangi ülkeden ziyaretçi geliyor ise ona göre belirlenir.

Sitemin dünya sıralaması var fakat ülke sıralaması yok?

Bunun sebebi ülkenizden yeterince hite ulaşamadığınızdandır. Hitlerinizin artmasını bekleyin, kısa süre içerisinde alexa ülke sıralamanızı da alacaksınızdır.

Alexa değeri kaç günde bir güncellenir?

Alexa değeri sitenin aktifliğine bağlı olarak güncellenmektedir. Aktif olarak özgün içerik girilen bir sitenin alexa değeri 24 saatte bir güncellenir fakat aktif tutulmayan sitelerin alexa değerlerinin güncellenme sıklığı 2-3 günü bulur.

Alexa değerim hep aynı?

Alexa değerinizin güncellenmesi için, sitenize birkaç özgün içerik girip biraz hit kazanmasını bekleyin. Sıralamanızda düşüş yaşayarak güncelleme olacaktır.

Alexa değerim yeni sitemde çok hızlı düşüyor, bu iyi bir şey mi?

Alexa’nın belli olmayan bir denge politikası var. Genelde yeni bir site açtıysanız ve özgün içerik giriyorsanız çok büyük düşüşler yaşayacaksınızdır bir süre. Fakat aynı şekilde içerik eklemenize rağmen değeriniz bir süre sonra hafif yükselmeye başlayacaktır. Böyle olması gayet normaldir paniklenmeyin. Siteniz alexa değerine tam olarak oturacaktır. Bunu zaten düşüşlerin yada yükselişlerin 40-50 sıralama oynayarak güncellemesiyle anlayacaksınızdır.

Alexa değerimin düşük olmasını nasıl değerlendirebilirim?

Alexa değerinizin düşük olmasının, sitenizden reklam alanları verirken, tanıtım yazısı satarken, link satışı yaparken size olumlu olarak avantajları olacaktır.

Not: Alexa değerinin düşük olması iyidir. Düşükten kasıt örneğin 5.000, 10.000’e göre daha düşük. Bu daha iyidir. 5000. sıradaki bir site 10.000. sitedeki sıradan daha önde anlamına gelmektedir.

 

Etiketler:, , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.