Alışveriş Bağımlılığının Tedavisi Var Mıdır?

img

Çağımızın en büyük problemlerinden biri; alışveriş bağımlılığı! Ve evet diğer tüm bağımlılıklar gibi alışveriş bağımlılığının üstesinden gelmenin de yolları var. Bu makalede bir takım öneriler getirilecektir ancak her zaman en doğrusu profesyonel bir yardım almaktır. Geçtiğimiz günlerde ki yazılarımızda Alışveriş bağımlılığı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi sizlere sunmuştuk.

Öncelikle bu sorunun bir çözümü olduğunu bilmek ve yardım almayı kabul etmek gerekmektedir. Terapistler, genellikle bu tür problemlerin çözümünde “Bilişsel Davranışçı Terapi (Cognitive-behavioral Therapy)” yöntemini kullanmaktadırlar. Bazı bağımlılar alışveriş sıklıklarını ve yoğunluklarını ayarlamayı öğrenebilmektedir ancak en ağır durumlarda kişinin şahsi mali yönetimini başkasına devredecek kadar ciddi önemler alınabilir.

Çoğu zaman bu tür bağımlılıklar bir başka psikolojik problemin sebebidir veya sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. En yaygın görülen alışveriş bağımlılığının depresyon ile beraber seyretmesidir. Bu nedenle bir profesyonel öncelikle vakayı bir bütün olarak inceler, ardından terapi yöntemini ve bazen ilaç tedavisini bazen de her ikisini birden uygulamaya karar verebilir.

Madde bağımlılıkları gibi davranışsal bağımlılıklarda da çeşitli destek grupları vardır ve bu gruplar ile birlikte hareket etmek tedavi sürecini destekleyecektir. Destek amacıyla geliştirilen ve on iki adım programları isimli çeşitli programlar vardır. Bunlara göre bazı adımlar atılarak alışveriş bağımlılığının üstesinden gelmek mümkündür. Aynı zamanda bazı hastaların büyük bir finansal yük altına girdiği de görülmektedir. Bu nedenle bu tür durumlarda finansal danışmanlık almak da önemlidir.

Alışveriş Bağımlılığının Tedavisi Var Mıdır?

Alışveriş bağımlılığının önüne geçebilmek için atılabilecek adımlar

1- Öncelikle bağımlılığı kabul etmek yolun yarısını aşmak anlamına gelmektedir.

2- Alışveriş esnasında kullanılan çekler ve kredi kartlarını rafa kaldırmak, ekstra alışverişleri dizginleyebilecektir.

3- Alışverişe tek başına çıkan bağımlılar daha fazla harcama yapmaktadırlar. Bu nedenle alışverişe yalnız çıkılmamalıdır.

4- Zaman yönetimi konusunda kişisel gelişim sağlanmalıdır ve alışverişte geçirilen zamanın daha iyi kullanılabileceği hobiler geliştirilmelidir.

5- Alışverişe çıkılmadan önce listeler hazırlanmalı, bu listelerin dışında alışveriş yapılmamalıdır.

6- Satın alma kararının hızlı verilmemesi gerekmektedir. Bir şeyin alınmasına karar verilmeden önce bir süre beklenmelidir.

7- Kişi kendi kendine “Bu ürüne ihtiyacım var mı, yoksa sadece istediğim için mi alıyorum?” şeklinde sorular yöneltmelidir.

8- Duygu durumunun değiştirilebileceği farklı aktiviteler yapılmalıdır.

9- Davranış değişiklikleri gerçekleştirmek iyi bir adımdır ama bundan daha iyi bir adım varsa o da profesyonel desteğe başvurmaktır. Bunun unutulmaması gerekmektedir!

Sonuç olarak, alışveriş bağımlıları öncelikle bu davranışlarının bir bağımlılık olduğu konusunda kendileri ile yüzleşmelidir. Ardından profesyonel desteğe başvurulması kritik öneme sahiptir. Çünkü davranışsal bağımlılıklar beraberlerinde başka bağımlılıkları da getirebilmektedir. Bu bağımlılıklardan en sık karşılaşılanı depresyon olsa da sigara, alkol, uyuşturucu vb. diğer madde bağımlılıkları da geliştirilebilir. Bu nedenle profesyonel destekten kaçınmak veya bu desteğe başvurmayı geciktirmek ileride daha ciddi ruhsal ve fiziksel sorunlara yol açabilecektir.

Her şeyden önemlisi bu hayatta mücadele etmeye ve yeniden ayağa kalkmaya değer şeyler olduğunu görmek bağımlılıkların tedavisinde önemli bir rol oynayacaktır.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.