Alışveriş Çılgınlığı Nasıl Önlenir?

img

Özellikle kadınlarda görülen bir alışkanlık olan ve ihtiyaç olup olmadığına bakılmaksızın alınan birçok ürün gerek kişinin kendi bütçesini gerekse ev bütçesini sarsıyor. Gerekli olup olmadığı sorgulanmadan alınan ayakkabılar, kıyafetler, trendi yakalamak için değiştirilen mobilyalar, telefonlar hatta arabalar bunlardan sadece birkaç tanesi. Hatta alındıktan sonra varlığı bile unutulan ürünleri de saymak mümkün. Alışveriş yaparak rahatlanacağı düşüncesi ise bu duruma teşvik eden diğer bir konu. Oysa rahatlamanın farklı yolları aranabilir. Evcil hayvan edinmek, kitap okumak, koleksiyon yapmak ya da hobilere zaman ayırmak bunlardan sadece birkaç tanesi.

Alışveriş Çılgınlığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle var olan bir üründen, rengi beğenildiği, zamanı gelince kullanılacağı, eskisi bittiğinde kullanılacağı gibi sebeplerle bir tane daha edinmek yanlıştır. Çünkü bu tarz durumlarda genellikle alınan ürün unutulur ya da modası geçtiği gibi sebeplerle kullanılmaz.

Çok pahalı olduğu düşünülen ve edinilmesi durumunda bütçeyi sarsması muhtemel ürünler yerine daha uygun fiyatlara dengi ürünler satın alınabilir.​​​ Ya da ürünü almadan önce gerçekten ihtiyaç olup olmadığı sorgulanabilir.

Alışveriş Çılgınlığına Karşı  Nasıl Önlemler Alınmalıdır?

Çoğu insan kendine hakim olamadığı düşüncesiyle hareket ederek işine yaramayacak birçok ürünü almaktan kaçınmıyor. Bu tarz durumlarda kredi kartlarının limitlerinin düşürülmesi, sadece ihtiyaç kadar para bulundurulması önemlidir. Çünkü böyle durumlarda kişi kendine hakim olamadığını düşünse de harcamayı gerçekleştiremez.

Ayrıca eldeki ürünlerin ihtiyacı karşılayıp karşılamadığı bir kez daha gözden geçirilmelidir. Küçük müdahalelerle bu ürünlerin kullanım amacı değiştirilip, yerine yenisinin alınmasını önlemek kişinin kendi başına alabileceği önlemlerdendir. Örneğin modası geçtiği düşünülen mobilyalar yeniden boyanıp dekore edilebilir. Böylelikle evdeki atmosfer değişmis olacağından yeni bir mobilyaya ihtiyaç duyulmayacaktır. Boş vakitler satın alma eyleminin gerçekleşeceği dükkanlar ve mağazalar yerine, keyifli sohbetlerin gerçekleşeceği kahveler, sinemalar ve restoranlarda geçirilebilir.

Review Overview
Başarılı
İyi
Etiketler:

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


1 Comments

  1. Benim eşimde alışveriş çılgınlığı konusunda eline su dökülemeyecek kişilerden. Facebook’tan iletiyorum görsün bu yazılanları 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.