Araba Arıza Belirtileri

img

Motordan Islık Sesi Gelmesi

Araba kullanan biri iseniz, aracınızın normalde nasıl sesler çıkardığını muhtemelen biliyorsunuzdur. Motordan gelen ıslık sesleri ise çok yüksek ve rahatsız edici bir seviyede değil ise, bu bir arıza işareti değildir. Bu hususta, ıslık sesinin hangi durumlarda geldiği de önemlidir. Eğer ıslık sesi araç rölantideyken geliyor ve araç hareket ettiğinde kesiliyorsa, bu muhtemelen bilye bulunduran akşamlardan (klima pompası, şarj dinamosu bilyesi, triger gergi bilyesi) birinde bir arızaya işarettir. Eğer araç rölantideyken değil de yüksek devirdeyken ıslık sesi duyuluyorsa, turbo aksamında kaçak veya kopma olabilir.

motordan ıslık sesi gelmesi

Motordan Vuruntu Sesi Gelmesi

Motordan gelen vuruntu sesleri birçok arızaya işaret ediyor olabilir. Vuruntu sesi, motor kaçıncı vitesteyken, hangi ısınma seviyesindeyken, hangi devirdeyken vesaire gibi faktörler göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Muhtemel sorun motor aksamlarından biri veya birkaçının gevşemiş olmasıdır. Ayrıca araç çok düşük devirde kullanılıyorsa motordan vuruntu sesi gelmesi normaldir. Eğer yüksek devirde bu ses geçiyorsa bu aracınızda bir sorun yok demektir.

motor arızası

Motordan Uğultu Sesleri Gelmesi

Fanlı aksamların ve klimanın uğultu sesi yapması normaldir. Aracın ilk alındığı günde olmayan bir uğultu sesi oluşmuşsa motorda, bu volanlarda veya diferansiyelde bir arızaya işaret ediyor olabilir. Uğultular dikkate alınmalıdır çünkü bunlar aynı zamanda ilerde oluşabilecek büyük bir arızanın da işaretçisi olabilirler.

Motordan Sürtünme Sesi Gelmesi

Aracı ilk çalıştırdığınızda sürtünme sesleri geliyor ve sonrasında da kesiliyorsa, bu muhtemelen bir arızanın işareti değildir. Fakat araba kullanıldığı sürece bu sesler geliyorsa bu büyük bir arızaya işaret ediyor olabilir. Büyük bir arıza değilse, en iyi ihtimalle arabanızın yağlanma sorunu vardır. Özellikle araç uzun sürede kullanılmamışsa aracın aksamlarını kayganlaştıran yağ kurumuş olabilir. Servise danışmanızda fayda vardır.

Etiketler: , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.