Araba Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

img

Bujiler, motorların içindeki piston silindirlerine giden yakıt hava karışımını, elektrikle oluşturdukları kıvılcım yardımıyla ateşlerler ve motorun bu sayede güç üretmesini sağlarlar. Bujilerin araba motoru içindeki görevi budur ve bu görevini gerçekleştirebilmesi için yalıtkan kabloları vardır.

Yalıtkan Kablonun Görevleri

Bujilerdeki yalıtkan kablonun görevi, oluşturulan elektrik akımının tam olarak istenilen yere iletilmesidir. Buji kablosu arıza yapar veya yalıtkanlığını kaybeder ise, bu görevini tam olarak yerine getiremez ve motorun içinde elektrik atlamaları oluşur.

buji kablosu arızası

Buji Kablosu Arızası Belirtileri

En önemli buji ve buji kablosu arızası belirtisi, aracın teklemeye başlamasıdır. Bunun sebebi ise bujilerin motor içindeki piston silindirinde bekleyen hava yakıt karışımına oluşturduğu kıvılcımı tam olarak gereken yere iletememesidir. Yine motorun ilk marşta düzgün çalışmaması ve teklemesi bujilerde bir sorun olduğuna işaret olabilir. Araç hiç çalışmıyor ise kafamızdaki ihtimallerden birisi bujilerin bitmiş olduğu olasılığıdır.

Buji kablolarının ve/veya bujilerin sorunlu olduğunun diğer bir belirtisi ise yakıt tüketimindeki aşırı artıştır. Buji kabloları bujinin oluşturduğu kıvılcımı tam olarak gitmesi gereken yere, yani silindirin içine gönderemez ise ateşleme gerçekleşmez ve bu da motor ve enjeksiyon sisteminin silindirlere daha fazla hava yakıt karışımı göndermesi ile sonuçlanır. Buji ve/veya buji kablolarında sorun olduğunu belirten bir başka işaret ise motorun boğulmasıdır. Silindir içindeki hava yakıt karışımı ateşlenemez ise bir süre sonra motor boğulur. Düşük de olsa bir diğer ihtimal ise bu sorunların egzozda gaz birikmesinden ötürü patlamalar yaratabilmesidir.

Ayrıca LPG kullanan araçlarda, buji veya buji kablolarındaki bir kaçak LPG’nin alev almasına yol açabilir. Bu yüzden buji ve buji kablosu arızaları hafife alınmamalıdır ve kusurlu bujiler veya buji kabloları değiştiği takdirde aracınızın performansının gözle görülür biçimde artacağı unutulmamalıdır.

Etiketler: ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.