Araba Distribütör Arızası

img

Araçta motoru ateşleyen birtakım noktalar vardır. Bu noktalara gerekli zamanda gerektiği kadar enerji verme görevini yüklenen parça distribütördür. Distribütör araç motorunun üzerinde buji denilen parçalara yakın bir yerde bulunur.

Distribütör araç kullanılmasından veya aracın bulunduğu fiziki koşullardan etkilenerek bozulabilir. Distribütörün arızalandığının göstergelerinden birisi aracın çalışırken sarsıntılı çalışmasıdır. Distribütörü arızalanan araç çalışırken biraz zorlanabilir. Çalışırken normale göre daha çok titreyerek sarsıntı yapar. Bazen aracın durumuna göre ateşleme sorununda olabilir yani motor çalışmaz. Distribütör arızasının bir göstergesi de normalden fazla yakıt tüketimidir. Araç normalden daha çok yakıt tüketiyorsa distribütörü arızalanmış olabilir. Distribütörü arızalanan araç, diğer parçalara zarar vermeden bir an evvel tamir ettirilmelidir. Tamirin nasıl olacağına arızanın ne düzeyde olduğuna servis ustası söyleyecektir.

Distribütör de arıza kapakta olabilir. Hassas bir kapağı vardır. Tozdan, pislikten etkilenebilir. Eğer arıza bundan kaynaklı ise temizlenerek arıza giderilir. Arızalanacak bir diğer nokta ise distribütör kömürleridir. Distribütör de görevini yerine getirebilmesine yardımcı kömürler bulunur. Bu kömürler zamanla eskir veya bitebilir. Eğer arıza bundan kaynaklı ise kömürler değiştirilerek arıza giderilebilir. Bir diğer arıza sebebi ise distribütörü sabitleyen sabitleyiciler de veya distribütör içerisindeki millerde gevşemedir. Böyle durumda da bu gevşeklikler giderilerek arıza giderilmiş olur.

Araba Distribütör Arızası

Eğer distribütör çok yıpranmışsa usta degiştirilmesini de isteyebilir. Distribütör arızası bir anda aracı kullanılamaz duruma getirmeyebilir. Ancak araba içerisinde önemli bir parçadır. Her ne kadar motoru çalışmaz duruma getirmede bile arızalı distribütör ile çalışmaya devam eden araç motorda bulunan diğer parçalarda da arızaya neden olabilir. Bazen distribütör de ki arıza motoru çalışmaz duruma da getirebilir. Böyle durumlarda arıza giderilmeden motorun çalışmaz. Çünkü ateşlemede önemli görevlerden biri distribütöre düşmektedir. Bu nedenle distribütör de ki arıza motorun çalışmasına engelse bu arıza giderilmeden motor çalışmaz.

Etiketler:

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.