Araba Elektrik Arızaları

img

Bir Araba da En Sık Görülen Elektrik Problemleri ve Çözümleri?

Öncelikle bildiğimiz üzere bir arabanın tüm elektriği akü üzerinden gelmektedir. Araçların elektrik ihtiyacı akü ile karşılanmaktadır. Araçta bir elektrik arızası varsa, sorunun muhtemelen aküden olması kaynaklanıyor. Şimdi ortak pil sorunlarına ve çözümlerine göz atalım.

Arabanın Aküsünün Bitmesi

Normal akışın en az 2 yıl süreceği beklenmektedir. Bu süre normalde 3-4 yıldır. 3-4 yıl önce, şarj tam olarak şarj edilmeden önce biten bir pil veya arabada bir elektrik kaçağı olabilir. Örneğin; Araç çalışmazsa, pil bitmiş olabilir. Araç marş motorunu çalıştırmazsa ve gösterge lambaları yanmıyorsa, pilin çalıştığından emin olabilirsiniz.

Çoğu zaman, zamanında garanti süresi dolana kadar bitmezler. Normal garanti süresi 3 ile 4 yıldır.

Günün sonları gibi bir durumda yapılacak tek şey pilin şarj olmasıdır. Bu, başka bir araç tarafından istismar edilebilir. Bunun için, aracın bir yedekleme kablosu olması gerekir. Pil, başka bir aracın pilinden şarj edildiğinde, pozitif kutupların birbirine bağlandığına ve negatif kutupların birbirine bağlı olduğuna dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, araçta arıza olabilir. Genellikle pozitif kutup kırmızı, negatif kutup siyah veya renksiz olarak işaretlenir. Renkler silindiyse, polarite daha büyük pozitif kutupsaldır. Takviye edilmiş araç, pil takviyesi sırasında açık kalırsa takviye kolaylaştırılır.

Arabanız ile yolda iken akü lambasının yanması ne anlama gelir?

Araç kullanırken pil ışığını yakmak, pilin başarısız olduğu anlamına gelmez, ancak pilin şarj edilmesini sağlayan pil birimi arızalıdır. Bu olduğunda, pil tedarik birimi doğrudan en yakın servis istasyonuna giderek kontrol edilmelidir. Pil çalışmadığından, bir süre daha devam etmek mümkündür.

Akünün Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Sıvının göçebe seviyesinde sıvının doluluk seviyesini gösteren endikasyonlar var. Bununla birlikte, bu göstergeler eskilere göre mevcut olmadığından, atık suyun doluluk oranını servise götürerek öğrenmek mümkündür. Eğer akünüzün yaşı 10 seneden fazla ise akü daha çabuk bitebilir.

araba aküsü

Hangi Hataları Yaparsak Akü Daha Seri Biter?

Şimdi, yükü daha hızlı tamamlamamıza neden olan faktörleri listeleyelim: Aracın çok sıcak veya çok soğuk bir yerde tutulması, gerekirse değil, aracın çok çabuk bitmesine neden olan faktörlerden biridir.

Araba çalışmadığında, farları açık bırakmanız gereksizdir,

Baskını açık bırakın (akış 4-5 saat içinde bitebilir).

Araçta elektrik kaçağı

Faktörler sıvının hızla bitirmesine neden olur. Bazen arabayı en az 5 dakika çalıştırmak, arabayı doldurabilir. Pil, aracı çalıştırmak için yeterli değilse, bu durumda 15 dakika beklemelidir. Elektrik toplanabilir ve araç 15 dakika içinde çalıştırılabilir. Başlatıcı ya 15 dakika sonra vurmazsan, bunu başka bir araca takviye ederek veya servis çağırarak halledebilirsiniz aksi halde yapmanın başka bir yolu yoktur.

Etiketler: ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.