Araba Jenerik Arızası

img

JENERİK ARIZA UYARI LAMBASI (SARI)

Araba gösterge panellerinde birçok uyarı lambası bulunur. Bunlardan birinin yanması durumunda aracın bir yerinde arıza var demektir.

Bazı arızalar için uyarı lambaları sadece o arızalar için özel olarak yanar. Örneğin aracın yağı ile ilgili bir arıza olması durumunda aracın yağ uyarı lambası yanar ve aracın yağının değişmesi gerektiğini biliriz.

Fakat her arıza için ayrı ayrı uyarı lambası koyulması imkansız olduğundan, bazı arıza çeşitlerinin hepsi için tek bir uyarı lambası yanar. Bunlardan biride jenerik arıza uyarı lambasıdır. Aracın kadranında sarı üçgen içinde ünlem işareti şeklide görünür. Jenerik arıza uyarı lambası yandığında araçtaki arızanın ne olduğunu tam olarak kestirebilmemiz mümkün değildir. Bu arızalardan En yaygın olanları;

Yakıt Kesme Anahtarı Devreye Girmiş Olabilir

Bazı durumlarda yakıt kesme anahtarının devreye girmesiyle jenerik arıza lambası yanabilir. Bu gibi durumlarda aracınızı en yakın yetkili servise götürmelisiniz.

Dış Lamba Arızası

Bu arıza bazı araçlarda dış lamba arızası halinde ampul şeklinde uyarı lambası halinde gösterilirken bazı araçlarda jenerik arıza uyarı lambası olarak görünür.

Mazot Filtre Arızaları

Mazot filtre sisteminde herhangi bir arıza tespit edilmesi durumunda jenerik arıza uyarı lambası yanar. Bazı araçlarda bu arıza aracın ekranında ek bilgi olarak da görülebilir.

Yağmur Sensörü Arızası

Motorun yağmur sensörü bölümden oluşan bir arıza, jenerik arıza uyarı lambasının yanmasına neden olabilir.

JENERİK ARIZA UYARI LAMBASI (SARI)

Motor Yağı Basınç Sensörü Arızası

Motor yağı basınç sensörünün arızalı olması durumda jenerik arıza uyarı lambası yanar ve aracın acilen yetkili servise götürülmesi gerekir.

Bu gibi durumlarda maddi ve manevi güvenlik önlemlerini düşünerek ve herhangi bir istenmeyen kazaya sebebiyet vermemek adına aracımızı en yakın yetkili servise götürüp gerekli arızaların giderilmesini sağlamalıyız.

Etiketler: , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.