Araba Kontak Arızası

img

Ulaşımın kaçınılmaz olduğu bu çağda arabalar da ulaşımının en önemli sac ayaklarından birisini oluşturmaktadır. Bu bağlamda ulaşımın daha sağlıklı ve güvenilir olabilmesi için de araba aksamının doğru bir sistem çerçevesi içinde çalışması gerekmektedir ki; araba kontağı da bu sistem parçalarından birisidir.

Durur vaziyette olan arabanın çalışabilmesi için öncelikle kontak çevrilir ve kontakta sorun olması halinde araba çalışır hale gelemez bu durumda araba kontak arızası olduğunu göstermektedir.

ARABA KONTAK ARIZASI

Arabanın en önemli parçalarından birisi kontak kısmıdır. Arabanın doğru ve güvenilir bir şekilde çalışması öncelikle kontak sistemine bağlıdır. Araba kontağı sorun veriyor ve kontağa takılan anahtar çevrildiği halde kontak çalışmıyor ise bu durumun birden fazla sebebi olabilir. Örneğin; akü bitmiş olabilir, aküde bir problem olabilir ya da sorun araba kontak ünitesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda öncelikle sorunun nereden kaynaklı olduğu saptanmalıdır ve sonra da sorunun çözüm yollarına başvurulmalıdır.

kontak arızası

ARABA KONTAK ÇALIŞMIYOR NE YAPMALIYIM?

Kontak çalışmaması halinde akü ve benzeri neden olabilecek etkenlerin sorunsuz olduğundan ve sorunun kontak ünitesinden kaynaklandığından emin olunduktan sonra şayet sorun kontak ünitesinde ise araba kontak ünitesi değiştirilmelidir. Ancak bu aşamadan önce mutlaka aracın başka bir sorunu olup olmadığından mutlaka emin olunmalıdır.

Kontak ünitesinin değişimi için direksiyon kutusunun sökülmesi bu süreçte büyük kolaylık sağlayacaktır. Çünkü direksiyon kutusu kontak ünitesine ulaşımı engeller ve bu kutu çıktığında hem soruna hem de kontak ünitesine daha kolay bir şekilde ulaşılır. Sorunlu olan kontak ünitesi vida ve soketler sökülerek yerinden çıkarılır. Bu adımdan sonra da yeni kontak ünitesi orijinal vida ve soketler yardımı ile yerine sabitlenir ve parçalar yerine takıldıktan sonra mutlaka test sürüşü yapılmalıdır. Bu işlemden sonra söz konusu sorun çözülmüş olacaktır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.