Bankalardan Neden Kredi Çıkmıyor?

img

Kredi ihtiyacı genelde bir konut veya otomobil satın alırken ortaya çıkar. Bazen de aniden ortaya çıkan sorunlar kredi ihtiyacı doğurur. Bazen önemli bir hastalığın tedavisi, bazen yakın çevremizden birine yapılması gereken maddi yardım, bazen de çalışılan yerden aniden bir ayrılık gerçekleşmesi kredi ihtiyacı doğurabilir. Krediyi herkes elbette ihtiyacı olduğu dönemde almak ister ve her banka da kredi vermeyi çok ister.

Bankalar kazançlarını mevduat toplayarak ve bu mevduatları kredi olarak dağıtarak sağlarlar. Örneğin parası olan biri bankaya parasını yatırır ve yıllık faiz elde eder. Banka da mevduat sahibinden aldığı bu parayı ihtiyacı olan bir başka kişiye kredi olarak verir ve bunun için veya faiz alır. Faiz farkından kazanılan bu para da bankanın karı olur. Dolayısıyla bankalar için hem mevduat sahipleri hem de kredi isteyenler çok önemlidir.

Kredi Onayı Aşamaları

Kredi Onayı Aşamaları Nelerdir?

Kredi isteyen kişi bankaya bu talebini ilettiğinde ilk olarak kredi isteyenin notuna bakılır. Kredi notunda herhangi bir sorun yoksa kredi çok kısa sürede onaylanır. Kredi notu mükemmel olmasa da, iyi olanlara ise birkaç kısa sorunun ardından yine kredi verilir. Kredi notu orta ve kötü olanlar için ise durum oldukça zordur. Talep ettikleri kredilere ulaşmak bu kişiler için çok zordur. Bazen ek belgeler, bazen de kefiller istense de bankanın en çok önem verdiği şey krediyi alanın maddi durumudur. Yüklü miktarda kredi taksiti ödemesi gereken ve bunları öderken zorlanan kişilere bankalar kredi vermez.

Kredi Alabilmek İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Bankalar ile olan kredi ilişkilerinde hiçbir zaman sorun yaşamamak çok önemlidir. Sorun yaşanmaya başlandıktan sonra geriye çevirmek çok zor olacağından önceden önlemler alarak kredi ve kredi kartı taksitleri için kenarda bir miktar para bulundurmak her zaman çok faydalıdır.

Etiketler:, , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.