Başakkart İle 6 Ay Vadeli Mazot Alın

img

Ziraat Bankası, Opet ve Sunpet arasında çiftçi için geliştirilen bu uygulama 2008 yılına kadar gidiyor aslında. Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin kendi ortağı olan çiftçilere Başakkart ile 5 ay vadeli ve sıfır faizli 5 yıl süreli uygulama 2013 yılında son bulmuş olsa gerekirdi. Ancak 2017 yılı itibarıyla uygulama halen devam ediyor.

Ziraat Bankası’nın kuruluş amacı Türk çiftçisine destek vermek. Bu uygulama ile çiftçilere taksitle mazot alma imkanı sağlanıyor. Uygulama peşin al, taksitle öde sistemi ile işliyor ve 5 aylık süreyle herhangi bir faiz ödemesi gerektirmiyor. Ancak 18 aya kadar vade imkanı var. Uygulamanın başlangıçta 6 aylık dönem için faizsiz başlatıldığı farklı internet sitelerinden anlaşılıyor. Bankanın kendi internet sitesinde ancak 5 aya kadar dönem için faizsiz uygulamadan bahsediliyor.

UYGULAMA KAPSAMININ GENİŞLEMESİ

Başlangıçta sadece mazot için başlatılan uygulamanın sonradan pek çok konu ile daha da geliştirildiğini görüyoruz. Aynı zamanda Başakkart, tarımsal kredi imkanı da sunuyor. Başlangıçta yukarıda belirtilen petrol istasyonları ile sınırlı olan uygulamanın, Türkiye Petrolleri ve Petrol Ofisi ile genişlediği anlaşılıyor.

Başakkart’ın bir diğer avantajı, şubelerden ve 7 gün 24 saat tüm ATM’lerden nakit avans çekebilme imkanı getirmesi.

Başakkart’ın bir diğer önemli özelliği, ödemelerin vadesinin hasat zamanına göre belirlenebilmesi; faizin kullanılan gün kadar ödenmesi, indirimli faiz oranlarından yararlanılabilmesi, Toprak Mahsulleri Ofisi ile destekleme ödemelerine tek kartla ulaşılabilmesi. Aynı zamanda Başakkart’ın banka kartı olarak kullanılabilmesi imkanı da var.

ALIM

Kart, internet üzerinden yapılacak başvuru ile ya da Ziraat Bankası şubelerine şahsen başvurmak suretiyle alınabiliyor.

Başvuru kabul edildiği takdirde bir kaç günlük süre içinde Başakkart müşterilerin evlerine kargo ile gönderiliyor.

AMAÇ

Çiftçiyi ayakta tutabilmek ve çiftçiliği cazip hale getirmek için başlatılan uygulama, çiftçilerin ekim ve bakım dönemlerinde kazanç sağlayamadıkları öngörüsüyle, bu dönemi zarara uğramadan atlatabilmelerini sağlamak temel amaç. Özet olarak amaç çiftçiyi finans bakımından güçlü tutabilmek.

Etiketler:, , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.