Bıst 10 Banka Endeksi Nedir?

img

Bıst borsa dilinde borsa İstanbul cümlesinin kısalmış halidir. Dünya çapında borsaya hisse senetlerinin işlem görmesine olanak sağladığı İstanbul menkul kıymetler borsası (İMK) Ve borsada hisse senetlerin dışında vadeli işlem ve opsiyon işlemleri yapılan (VOP) Ve İstanbul alton borsası (İAB) Ve bunlar bir ara gelmesiyle oluşturulan borsadır. Bir şirketin hisse neşetleri halka açılacağı zaman şirketler izinlerini sermaye piyasası kurumundan alarak halka arz edeceği hisse senetlerini aracı kurum vasıtalarıyla satarlar. Bu satım işlemi gerçekleştikten sonra bütün işlemler BIST de yapılır. Ve her hisse senedinin kendine belirgin bir kod içermektedir. Bu kısa kotlar sayesinde BIST de alım satım işlemleri gerçekleştirilir.

10 BANKA ENDEKSİ

10 BANKA ENDEKSİ

Dünya çapında borsada hacim açısından en yüksek banka hacimlerine sahip olan 10 banka hisselerinin payını gösteren terimdir.

BIST 10 banka endeksi borsada işlem yapabileceğimiz halka açılmış hisse senetleri anlamına gelmektedir. Günümüzde borsa ne kadar güvensiz dursa da bir oka dar analizler doğru seçimler sayesinde çok güzel bir yatırım aracı olmaktadır 10 banka endeksi hisselerinin bankalar arasındaki en güvenilirleri olmasının bizlere sunduğu kolaylık ve bilinçli alım satım yapmamızı olanak sağlayan parametredir.

Günümüzde artık borsa oynamak için çeşitli kurumlar ve aracı şirketler vardır bunlar arasında tercih yapmanız biraz kafa karıştırsa da size en doğru ve yasal olan, güvenilir olanı tercih etmenizi öneririm. Bu borsa dünyasına küçük paralar meblağlar ile borsa dünyasına girmenizi önerim o atmosferi yaşamını tatmanızı isterim tecrübe etmiş ve bir bakmışsınız yatırım aracı olmuş olur ve borsa dünyasında alım satım işlemleri güvenilir aracı kurumlar ile ne kadar kolay olduğunu görmüş olursunuz sizde kurumlar aracıyla borsa kazancından kar elde etme tecrübesine varmış olursunuz.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.