Borsada Endeks Nedir?

img

Hisselerin ağırlıklarına göre değişen ve hisselerine göre hesaplanan, oran değişimleri simgesidir. Ülkelerin borsalarında çeşitli endeksler vardır. İçlerinde farklı sektörlere göre ayrıştırılmış. En büyük sanayi hissesi ABD endeksidir. Her ulusun borsasının farklı açılış ve kapanış saatleri vardır. 24 saat işlem yapılmaktadır.

İstanbul borsasının eski adı olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası seansları 1.seans: 09.15-12.30 2.seans: 14.00-17.40 3.seans olan son seans ise 17.30-17.40

BORSA ENDEKSİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Borsa endeksi artması hisse senedinin kazanç sağladığını, azalması da hisse senedinin kazançsız olabilecek diye bir şey yoktur. Bir önemli şey de işlem gören ve görmekte olan sermaye payı yüksek olan çalışma alanlarında ile hisse senedi yüksek olan şirketlerin fiyat değişmesi borsa endeksini etkiler.

Hisse senedi endekslerine benzeyen tahvil ve bono piyasası endeksleri piyasadaki performanslara göre hakkında bilgi vermektedir. Fiyat endeksleri bulunmaktadır. Piyasadaki faiz oranının neden olduğu fiyat farklılıklarını ölçer. Piyasa değeri en yüksek likiditesi borsa endeksi 10 bankanın hisse senedini içerir.

Dünyaca tanınmış bilinen borsa endekslerine isteğe bağlı yatırımlar yapılabilir. Sonrasında yatırım hesabı oluşturup teknolojik ağlara bağlı sistemler üzerinden kolayca alıp, satabilir ve para kazanılabilir. Piyasada finans endeks oluşum ve amacı, başka endekslere göre farklıdır. Genel performansları verilen hisse senedi. Endeksi bulunmalıdır. Yatırım aracı ve piyasa hakkında verir. Alınıp satılabilir.

Borsa İstanbul işlem gören hisseler harici Ulusal Pazar işlem gören yerler Kurumsal Pazarı işlem gören gayrimenkul ortak yatırımcılar ve girişim yatırım sermayesi hisse ortakları senetleri endeksidir. İstanbul borsasında işlem görmüş ve yatırım yapmış bilgi veren çok sayıda endeks bulunur. Pay piyasası için 54 anlık, 270 seans olmak üzere 324 borsa endeksi hesaplanmalıdır. Hem getiri hem de fiyat hesaplanması pay endeksine bağlıdır. Borçlanma, altın gibi yatırımlar günlük getiri sağlayabilir.

Etiketler:, , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.