Ciğer Kan Yapar Mı?

img

Türkiye’de yapılan sağlık araştırmaları kansızlık ve demir eksikliğinin gittikçe arttığını göstermektedir. Kansızlık en çok kadınlarda, yaşlılarda, çocuklarda ve hamile bayanlarda görülmektedir. Peki,  kansızlık ne demektir?  Kanı oluşturan elementlerden olan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) kanda eksik olması demektir. Kansızlığın teşhisi oldukça kolaydır. Kan tahlilleriyle kansızlık anlaşılmaktadır.

Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik, uyku isteği,  kalp çarpıntısı, tırnaklardaki beyaz lekeler, çabuk yorulma, ağız kenarında çatlaklar başlıca belirtileridir. Kansızlık, özellikle çocuklarda öğrenme güçlüğüne neden olmaktadır.

Kansızlığın en büyük sebeplerinden biri beslenme yetersizliğidir. Vücut, kan üretimi için yeterli mineral ve vitamin alamadığı zaman kansızlık oluşur. Bunun için demir, B12 ve folik asit açısından zengin besinlerin tüketilmesi gerekir. Kan yapıcı besinlerin en başında ciğer gelmektedir.

kansızlık

Ciğerin Faydaları Nelerdir?

Kansızlık yaşayan hamile, yaşlı ve çocuklar için doktorların tavsiye ettiği besin listelerinin vazgeçilmezi ciğerdir. Sağlık için birçok faydası olan ciğerin tüketimi ülkemizde fazla değildir.

Demir eksikliğinin yani kansızlığın giderilmesinde yardımcı olan besinlerin başında ciğer gelmektedir.

Ciğerde bol fosfor ve mineraller bulunur.

Protein açısından zengin bir besin olan ciğerde B12 ve folik asit de bulunur. Folik asit beyne faydalı bir vitamindir. Algılama gücünü arttırır.

En az hafta da bir kez ciğer tüketen insanların yaşamsal performanslarında artış görülmektedir. Enerji düzeyini yükselten bir besindir.

Ciğerde A vitamini bulunduğu için gözlere de faydalı bir besindir. Gece körlüğüne karşı oldukça etkilidir.

Bakır açısından da zengin olan ciğer vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

Ciğerin içerisinde bulunan çinko saç dökülmelerine de iyi gelir.

Mikroplara karşı direnci arttıran ciğerin kemiklere ve dişlere de faydası büyüktür.

Türk mutfağı ciğer yemekleri açısında da oldukça fazla çeşide sahiptir. Ciğer tüketilirken yeşillikle yenilmesi besin değerini arttırmaktadır. Ciğer buzdolabında bekletilmeden, taze bir şekilde tüketilmelidir.

Fazla Ciğer Tüketmek Zararlı Mıdır?

Özellikle kuzu ciğeri yüksek kolesterol içerir. Bu yüzden tüketilirken daha dikkatli olunmasın da fayda vardır.

Ciğer vücuttaki zehirleri ve kimyasal bileşenleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Düzenli ilaç kullanan kişiler daha dikkatli tüketmelidir.

 

Etiketler:, , , , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.