Çocuklar İçin Hayvanların Önemi Nedir?

img

Ebeveynlerin en önemli kaygılarından biri olan çocuklarının dış doğayla sağlıklı ilişkiler kurmasını sağlamak. İyi bir birey ve medeni bir insan olmasını sağlamak için, çocuklarımızı doğayla ve doğanın içinde bulundurduğu unsurlarla barışık ve iyi ilişkiler kurmasını sağlamamız gerekmekte.

Hayvanlarla İletişim Empati Duygusunu Geliştiriyor

Bu noktada doğanın içinde barındırdığı unsurlara sadece hayvan, taş, toprak, yeşillik diyerek geçmemek ve tüm bu güzelliklerin bilincine varmak ve bu bilinçle çocuklarımıza bu sevgiyi aşılamamız gerekmektedir. Hayvanlarla doğru ilişki kurulduğu taktirde, empati yeteneğinden ahlaki değerlerin tam oturmasına kadar pek çok olumlu sonuç getirmektedir.

Hayvan sevgisi çocuk

Çocukların Doğayla İlişkisi Kısıtlı

Çocuk gelişiminde önemli bir yer kaplayan hayvan sevgisi, çocukların topluma ayak uydurabilen sosyal bir varlık olarak yetişmesini sağlamaktadır. Ancak bu sevginin sağlanabilmesi için hayvanları alınır satılır bir nesne olarak görmeyen ebeveynlerin olması gerekmektedir. Çocuklarımızın günümüz kent hayatında sıkışması sebebiyle doğa ile olan ilişkisi de kısıtlı kalmaktadır. Bu noktada hayvanlar da önemli bir rol oynamaktadır.

Çocuklarımızda paylaşma duygusunu da aşılayan hayvanlar ve hayvan sevgisi bu bakımıyla da adaletli insanların ortaya çıkmasında önemli bir görev üstlenmektedir.

Yani hayvanlarla ilişki kurmak, çocuklarımıza, insanın doğanın nasıl bir parçası olduğunu, hayvanların da acı, sevgi, mutluluk hislerini paylaştığını, onların da bir beden sisteminin olduğunu bizimle aynı işlevi gören organlarının olduğunu gören çocuklarımız. Aslında hayvanlardan korkmaması gerektiğini ve onlara yaklaşımında hep sevgiyi ön planda tutması gerektiğini anlar ve ömür boyu buna göre yaşarlar.

Etiketler:, , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.