Çocuklar İçin Projeler: Limondan Pil Yapımı

img

Yapımı çok kolay ve bir o kadar etkileyici olan bir deney var. Bu deneyi çocuklar dahil her kez yapabilir. Deneyin adı “limondan pil yapımı”.Bazıları bunun için gerçek değil diyebilir ama test edilmiş ve onaylanmıştır. Fakat sadece 2 volt elektrik üretebilmektedir. Deneye geçmeden önce bu konu hakkında bir kaç bilgi var.

Limon pili nedir?

Limon pili çok ufak çapta elektrik üretimini sağlayan basit bir pildir. Bu pilin her hangi bir kullanım alanı yoktur. Genelde deney amaçlı yapılmaktadır ve LED tarzı az volt gerektiren aletleri çalıştırabilir.

limon pili nedir

Limon pili nasıl çalışır?

Peki, nasıl oluyor da limondan elektrik çıkabiliyor. Limon asidik özellikte bir meyvedir. Çivi ise bir metaldir. Limon ile çivi etkileşime girer ve çinko ile aralarında bir potansiyel fark oluşur. Bu fark sayesinde çividen çinkoya doğru bir elektrik akımı oluşur. Çivi + uç olur ve çinko – uç olur. Bir limonda 1 volt elektrik çıkabilir.

Limon pili deneyinin ana düşüncesi nedir?

Bu deneyin amacı asidik özellikte bir meyve ile meyvenin etkileşime girerek elektrik ürettiğini ispatlamak. Yani kimyasal enerjiyi elektrik enerjiye dönüşebileceğini göstermek.

Bu deney limon pili deneyi diye geçer ama bu deneyde tüm asidik meyveleri kullanabilirsiniz. Patates elma gibi meyvelerde kullanılabilmektedir ama onlardan çıkan volt daha azdır.

Limon pilinin kullanım alanları

Limon pilinin kullanım alanı yok gibidir çünkü çok az düzeyde elektrik üretilebilir. Eğer çok zor durumdaysanız bir kasa limonu birleştirip bir telefonu şarj edebilirsiniz.limon pili nasıl çalışır

Limon Pilinin deneyinin sağlık açısından önemi açısından önemi nedir?

Sadece limon pili değilde bu tür deneylerle uğraşmak sizin sağlık durumunuzu olumlu etkileyebilir. Sizin az da olsa günlük hayattaki stresten uzaklaştırabilir. Kafanızı rahatlatabilirsiniz.

Limon Pilinin deneyinin çocuklar açısından önemi açısından önemi nedir?

Çocuklar bu tür deneyleri yaparak belki de bir şeylerin ilk adımını atabilir. İleriki zamanlarda olacakları mesleklerinin, ülkemiz için bulacakları önemli bir deneyin veya icadın temelini atıyor olabilirler. Çocuklarımıza bu tür deneyleri yapmalarına için teşvik göstermeli insanlar. Onlara bu konuda köstek olacağımıza destek olalım. Anne, babalar genelde çocuklar bir şeyler yapmaya çalıştıklarında onlara bir şey olacak diye engel oluyor. Mesela bir çocuk bilgisayarı açıp içini kurcaladığında ona kızarlar. Hâlbuki anne baba da çocuğun yanına gidip çocuğa yardım etse, belki de bir bilgisayar mühendisi yetiştiriyor olabilir o anda.

Şimdi gelelim “limon pili nasıl yapılır?” sorusunun cevabına;

İlk olarak bunun için gerekli birkaç malzeme var.

Limon pili için gerekenler

1-)2 adet limon veya patates

2-)1 adet 1,5 voltluk ampul ya da LED

3-)2 adet çinko para ve 2 adet demir çivi

4-)İletken kablolar.

Yapılışı;

İlk olarak limonlar ovalanarak sulandırılır.Bu limon asidinin çıkmasını sağlayacaktır.

Limonların ikisinin de ayrı ayrı bir taraflarına çiviler saplanır. Diğer taraflarına ise çinko paralar saplanır.

Çiviler + uç gibi çalışır ve çinko para ise – uç gibi çalışır. Bu yüzden bağlarken +larla – liri birbirine bağlamalıyız. Yani bir limondaki çivi ile diğer limondaki parayı birbirine iletken kablo ile bağlıyoruz.

Limonların diğer ucundaki para ve çiviye ise birer kablo daha bağlanır.

Limonların diğer uçlarından çıkan kablolar da ampule veya LED e bağlanır. Bu sayede ışık verilmesi sağlanır. Eğer limon sayısını arttırırsanız üretilen voltu da artırabilirsiniz. Her limon 1 volt artma sağlar. Limonlar bu deneyde pil değeri görür.

 

Etiketler:, , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.