Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

img

Dış gebelik döllenmenin rahim içinde değil de rahmin dışında bir yere yerleşmesidir. Dış gebelik normal gebelik gibi bütün belirtileri gösterir. Adet gecikmesi , bulantı, kusma , idrar ve kan testleri de gebeliği işaret eder. Ancak bir kadın doğum uzmanı doktorunun ultrasonografik muayenesi sonucunda görülebilir. Anne adayının adet gecikmesi yaşadığı ve diğer testlerde gebeliğin varlığından şüphelendiğinde muhakkak doktor kontrolüne gitmelidir. Aksi halde embriyonun bulunduğu tüp zamanla büyür ve genleşir.

Tüp büyümeye başladığında annede şiddetli ağrılar görülebilir. İhmal edildiğinde tüp patlayarak annede iç kanama yapabilir. Kanama önlenemediği durumlarda annenin ölümüne kadar ciddi bir durum ortaya çıkabilir. Bazen çok düşük ihtimal de anne çoğul gebelik yapabilir. Bu durumda hem normal gebelik hem de dış gebelik aynı anda görülebilir.

dış gebelik

Dış gebelik; daha önce dış gebelik, tüpleri bağlama ve açma ameliyatı, haftasını geçirmiş uygunsuz yapılan kürtaj, tüp bebek uygulaması geçiren kadınlarda görülebilir. Sigara içme ve spiraldeki bozuklukta dış gebelik belirtisi olabilir. Annenin tüpleri yapısal olarak yumurtanın geçişine imkân vermeyecek kadar dar olabilir. Bu durumda da yine dış gebelik gerçekleşebilir. Progesteron lu doğum kontrol hapları ve progesteron lu spiraller de tüplerin hareketini yavaşlatarak dış gebeliğe sebep olabilir. Çok nadir durumlarda vücut kendiliğinden atabilmede erken teşhis ile ilaçla müdahale edilebilir.

Son zamanlarda ameliyat öncesi seri bir şekilde kan tahlilleri ve ultrasonografik muayene ile anneye vajinal yoldan tüpe akıtma yapılarak tedavi yapılabilir. Aksi durumda açık ya da kapalı ameliyat ile tüpün olduğu kısım temizlenir. Kendini tekrarlayabildiğinden ve erken teşhis ile olumlu sonuçlar alınabileceği için özellikle dış gebelik riski taşıyan kadınların gebelik belirtisi olması durumunda muhakkak doktor kontrolünde olması gerekir.

Etiketler:, , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.