Doğum Alışverişi Ne Zaman Yapmalı?

img

Doğum Alışverişi için Uygun Zamanı Seçmek

Bebeğiniz olduğunu öğrendiğiniz ilk andan itibaren içinizi büyük bir sevinç ve heyecan kaplar. Her şeyi bir an önce yapmak, hazır bir şekilde bebeğinizi beklemek istersiniz.

Bebekle ilgili her ürüne daha bir ilgiyle bakar, bir sürü şey almak istersiniz. Pembe pembe elbiseler, tatlı minik kıyafetler, bebek odaları görür ve hayallere dalarsınız.

Yalnız ilk önce bebeğin sağlıklı olduğundan emin olmak ve cinsiyetini öğrenmeyi beklemek gerekir.

İlk aylarda alışveriş yapmanın sakıncaları nelerdir?

Bebeği doğamadan kaybedenler ilk haftalarda yaptıkları hazırlıkların hüznüyle aldıklarına bakıp o hüznü derinleştirebilirler.

İlk aylarda belirlenen cinsiyet net olmayabilir. İlerleyen aylarda bebeğin cinsiyetinin farklı olduğu ortaya çıkabilir.

Aldığınız bazı şeylerin gereksiz olduğunu sonradan öğrenebilirsiniz. İlk heyecanla insan gerekli gereksiz her şeyi alabiliyor. Sonrasında tecrübelerden yararlanıp bazı eşyalara gerek olmayacağını öğrenip ona göre alışveriş yapabiliyor. Örneğin; külot almak yerine zıbın almanın daha kullanışlı olacağı gibi.

Bilindiği üzere hamilelik 3 trimester dönemine ayrılır. İlk trimester çoğu hamile için zordur, bir an önce geçmesi beklenir.

Trimester daha rahat ve enerjik bir dönemdir. Bu dönemin sonuna doğru hazırlıklar yapılabilir. Bu dönem enerjinizi kullanabileceğiniz, rahat ve mutlu olacağınız bir dönemdir.

Trimester başlangıcı alışveriş için güzel bir dönem olmakla beraber doktorun da tavsiyelerine bakılarak hazırlıkları tamamlamak için uygundur çünkü bebeğin erken gelmesi gibi durumlar olabilir.

Doğum Alışverişi

Hazırlıklar için erken davranmak da geç kalmak da sıkıntılı olabilir. Öncelikle hamilenin sağlık ve enerji durumu da dikkate alınmalı.

Bebek odasının hazırlanması, beşik ve hastane çıkış çantasının son aylara bırakılmaması önerilir. Acil bir durumda son aylarda doğuma hazır olunmalı. Hamilenin zevkleri son aydaki yorgunluk, bıkkınlık, ağrılar ve gezmeye dayanamaması nedeniyle değişebileceği için kendisini hazır hissettiği 2. Trimester sonuna yakın bir dönemde alışverişe ağırlık vermesi uygundur.

Hamileliğin başından itibaren yavaş yavaş bir şeyler almak, taksitli alışverişi yapmış olmak doğuma yakın artacak olan masrafı biraz dengelemiş olacağından son aya masrafları sıkıştırmamak açısından düşünülmelidir, zira doğuma yakın ve doğum sonrası masraflar bir hayli artmaktadır. Sonrasında yapılacak parti, dağıtılacak hediyeler, tatlılar vb düzenlemeler de düşünülmelidir.

Her ailenin yapısı, masrafları, planları farklıdır. Herkes kendine uyanı tercih etmeli ancak boşa gidecek şeyler alıp sonra keşke dememek için ya biraz beklemeli, araştırmalı, gözlemlemeli ya da alıp hatıra olarak saklamalı sonuçta bu özel anlar her zaman yaşanmıyor.

Her doğum kendine özel, her insan bir cevher, her doğumun hikayesi farklı… Bu anları ne kadar güzel yaşayabilirsek o kadar kârdır. Bir kez yaşanır ve ömür boyu unutulmayacak anılara dönüşür. Güzel anılar biriktirmek dileğiyle…

 

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.