Dönüşüm Kitap İncelemesi

img

Dönüşüm Franz Kafka tarafından yazılmıştır. Franz Kafka Çekoslovakyalı olmasına rağmen Dönüşüm kitabını Almanca yazmıştır. Dönüşüm yazarın diğer eserleri gibi ölümünden sonra yazar arkadaşı Max Brod tarafından yayınlanmıştır.

Dönüşüm Özet

Gregor Samsa bir sabah uyandığında kendisini yatağında sırt üstü uzanmış ve bir böceğe dönüşmüş halde bulur. Bir şekilde yataktan kalkması gereklidir çünkü işe geç kalmıştır. Annesi oğlunun işe geç kaldığını bilir ve kapıyı çalmaya başlar ancak Gregor Samsa bahaneler uydurarak annesini kapıdan uzaklaştırır. Ama annesi oğlunu sesinden şüphelenir. Gregor Samsa’nın patronu işe gitmediği için evlerine gelir ve Gregor Samsa’nın neden işe gitmediğini öğrenme ister. Büyük bir gürültü ile eve gelen patronu Gregor Samsa’ya neden geç kaldığını kilitli kapının arkasından büyük bir sinirle sorar ancak bir böceğe dönüşmüş olan Gregor Samsa’nın sesi de artık yoktur ve konuşması bir hayvan sesine benzemektedir. Patronu olan biteni anlamak için Gregor Samsa’nın odasının kapısını kırar. Adam içeri girdiğinde gördüğü şeyden korkar ve evden hemen kaçıp gider. Annesi ise gördüğü manzara karşısında baygınlık geçirir. Babası bir sopayla Gregor Samsa’yı döverek odasına tekrar geri sokar ve daha sonra kapıyı tekrar üzerine kapatır.

Dönüşüm Franz Kafka tarafından yazılmıştır. Franz Kafka Çekoslovakyalı olmasına rağmen Dönüşüm kitabını Almanca yazmıştır. Dönüşüm yazarın diğer eserleri gibi ölümünden sonra yazar arkadaşı Max Brod tarafından yayınlanmıştır.

Kız kardeşi yiyecek olarak kokuşmuş şeyler getirir; çünkü Gregor Samsa artık kokuşmuş şeyler yemektedir. Annesi artık onu görmeye bile cesaret edemez hale gelmiştir. Babası ise onu döve döve vücudunda morluklar ve yaralar oluşmaya başlamıştır. Oldukça zayıflamış olan Gregor Samsa için ev halkı bir toplantı yapar ve onu evden atmaya karar verirler. Ancak evin hizmetçisi Gregor Samsa’nın çoktan öldüğünü ve onu çöpe attığını söyler.

Dönüşüm Tahlil

Eser hakkında inceleme yapacak olursak. Bu eser oldukça sade bir dille yazılmış ve okuyucuyu sıkacak bunaltacak kelime kalabalığı yoktur. Kişilik analizleri ve kişilerin psikolojik tahlilleri çok iyi yapılmıştır.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.