Dubrovnik Hakkında Tüm Bilgiler

img

“Tarihsel Dokusuyla Dubrovnik”

Orta Çağdan kalma tarihi eserleriyle ünlü Adriyatik Denizi sahil kenti, CNNGo’ya göre, dünyanın en iyi korunan “10 Ortaçağ Duvarlı Şehirleri” arasındaki 50 bin nüfusa sahip şirin yerleşim beldesi Dubrovnik, Hırvatistan’ın en gözde şehridir.

“Dubrovniğin Cezbedici Faktörleri saymakla bitmez!”

Geçmişi 1492’ye dayanan Arboretum Trsteno, “dünyanın en eski botanik bahçesi” olarak kabul edilmekte, 1317’ye dayanan ve halen hizmet vermeye devam eden “Avrupa’nın en eski üçüncü eczanesi” de üfül üfül tarih kokan bu kentte bulunmaktadır.

Tarihsel olarak deniz ticaretiyle meşgul olan bu şirin kent 15. ve 16. yüzyıllarda zenginliği ve diplomasisi ilan meşhur olmuşsa da, Yugoslavya Savaşı sonrası biraz yıkıma uğramış, ancak 1990’larda ve 2000’lerde yapılan restorasyonlarla yine Akdeniz’in sayılı turistik şehirlerinden biri konumuna yerleşmiş ve UNESCO tarafından 1979 yılında Dünya Mirası Sit Alanı (World Heritage Site) ilan edilmiştir.

Eski Şehir Duvarları, Arboretum Trsteno, St. Dominik Sokağı ve Lokrum Adasında çekilen “Games of Thrones” dizi filminin bazı bölümleri sayesinde tarihsel dokusu pek çok turistin ilgisini çekmiş, ayrıca, 2016 yılında gösterilme giren sinema filmi “Star Wars: The Last Jedi” ın bazı bölümleri de yine bu panoramik kentin mekanlarında çekilmiştir.

Dubrovnik Yaz Festivali 45 gün süren canlı performans, konser ve oyunlarla 2007 yılında “Uluslararsı Altın Kalite Ödülü” nü kazanan ender Avrupa şehirlerinden birisidir.

George Bernard Shaw’ın (1929) “Bu dünyada cenneti görmek istiyorsanız, Dubrovnik’e geliniz” söylemi, herkesi bu eşsiz kenti ziyarete davet eden en özel ifadelerdendir.

Karın ender rastlandığı, kışın bile sıcaklıkların 13o C civarında seyrettiği bu yerleşim yeri, Avrupa’da her mevsim ziyaret edilebilecek nadide turizmin noktalarından biri konumundadır. Tren yoluyla olmasa bile karayoluyla kente ulaşım mümkün olup Hırvatistan’ın en yoğun üçüncü (uluslar arası) havalimanı da burada bulunmaktadır.

dubrovnik hakkında

Dubrovnik’te Gezilmesi Gereken Mekanlar

Eski Şehir ve Duvarları, Lokrum Adası, Gornji Ugao Kulesi, Dubrovnik Teleferiği ile Korcula Adası kentin gezilmesi gerekli en gözde turistik mekanlarından olup, ayrıca, 13. yüzyılda yapılan Fransisken Manastırı, 15. yüzyılda yapılan Çan Kulesi, Çan Kulesi’nin yakınında bulunan ve Stradun Caddesi’nin sonunda yer alan Orlando Sütunu, Barok, Gotik ve Rönesans etkileri görülen Rektör Sarayı ile Minčeta Kulesişehrin tarihi kapılarından Pile kapısı ile Ploce Kapısı, 1715 yılında eski bir kilise alanının üzerine inşa edilen Aziz Blaise Kilisesi, günümüze kadar orijinal yapısıyla korunan nadir yapılardan Sponza Sarayı, şehrin Etnografya Müzesi ile tarihi Stradun Sokağı ziyaret etmeye değer diğer kıymetli noktalardır.

 

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.