Dünyamız Kaç Yaşındadır?

img

Birçok canlının ve bizlere ev sahipliği yapan Dünyamızın kaç yaşında oluğunu hiç merak etmiş miydiniz?

Jeologlar yani yer bilimcilerin elde ettikleri kapsamlı ve son derece net bilimsel kanıtlara dayanarak, Dünya’nın yaşının yaklaşık 4,54 milyar yıl (4,54×109 yıl) olduğunu açıklamış durumdalar.

Peki, Dünya’nın yaşı nasıl hesaplandı?

Dünya’nın yaşının hesaplanmasında elde edilen bu sayı; bilinen en eski karasal minerallerin yaşı (Batı Avustralya’nın Jack Hills bölgesinde bulunan küçük zirkonyum kristalleri) ve Güneş Sistemi’nin yaşı (meteor parçacıkları ve Ay’dan gelen örnekler üzerinde astronot ve paleontologların yaptığı radyometrik ölçümler sonucunda ortaya çıkan sonuçlar) arasında sağlanan uzlaşma ile ortaya çıkmış durumdadır.

Dünyamız kaç yaşındadır

Bu bağlamda, Zirkonyum kristalleri üzerinde yapılan radyometrik tarihlendirme ile dünyanın minimum 4,40 milyar yaşında olduğunu ortaya çıkarmıştır. Edinilen bilgilerin belki de en şaşırtıcı noktası ise dünya oluşumunun ilk 4 milyar yılında gelişmiş canlı formlarının yaşamamış olmasıdır. Dünyanın ilk 4 milyar yıllık bölümüne ilkel zaman adı verilirken, bu devrin sonlarında alg ve radilaria adı verilen canlılar ortaya çıktığı bildirilmektedir.

Etiketler:, ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.