Dünyanın 7 Harikası Nelerdir?

img

Dünyanın 7 harikası, antik dönem içerisinde tamamen insan eli ile yapılmış olan yapı veya yapılardır. Aynı zamanda Antik Dönemin 7 Harikası olarak da adlandırılır. Bu terimi ilk kez kullanan dünyanın en önemli tarihçilerinden birisi olma şerefine ulaşmış Herodot isimli bir tarihçidir. Dünyanın Yedi Harikası sıralamasında yer almakta olan en eski yapı Keops Piramidi olarak bilinir.

Dünyanın 7 harikası listesinde yer alanlar

1) Keops Piramidi

2) Babil’in Asma Bahçeleri

3) Zeus Heykeli

4) Rodos Heykeli

5) İskenderiye Feneri

6) Kral Mausollos’un Mezarı ( diğer adı ile Halikarnas Mozolesi)

7) Artemis Tapınağı

Dünyanın Yedi Harikası ile ilgili her şey

Keops Piramidi milattan önce 2560lı yıllarda Mısır’da yapılmış olan bir yapıdır. Yapımı yaklaşık olarak 20 yıldan fazla süre almıştır. 145,75 metre uzunluğa sahip olduğu bilinmektedir. Bu piramit toplamda 3 piramitten oluşmaktadır.

Keops Piramidi

Babil’in Asma Bahçeleri milattan önce 7. yüzyılda Mezopotamya da yapılan bir yapıdır. Yapım süresinin ne kadar zaman aldığı bilinmemektedir. Egzotik bitkiler ve akan sular içerisinde bulunduğu çok katlı bir bahçe olduğu bilinmektedir. Ancak bu yapının izleri günümüzde tamamen yok olmuştur denilebilir. Bu yapı hakkındaki bilgiler eski metinlerden ve tablolardan elde edilmektedir.

Babil'in Asma Bahçeleri

Zeus Heykeli milattan önce 5. yüzyılda Olimpia bölgesinde yapılmış bir yapı olmasına rağmen yapım süresi ne kadar zaman aldığı bilinmemektedir. 12 metre yüksekliğe sahip olan bu yapı Yunan Tanrısı Zeus adına yaptırılmış olan bir heykeldir.

Zeus Heykeli

Rodos Heykeli Rodos’da milattan önce 3.yüzyılda yapılmış ve yapım süresi 12 yıl sürmüş olan bir yapıdır. Bu heykel ise Güneş Tanrısı olan Helios adına yapılmış bir heykeldir. İskenderiye Feneri Mısır – İskenderiye bölgesinde milattan önce 290 yılında yapılmış olan ve yapımı yaklaşık olarak 40 yıl sürmüş bir yapıdır. Dünyanın en yüksek feneri olma şerefine ulaşmış 166 metre boyunda bir fenerdir. Neredeyse 50 kilometre uzaklıktan dahi fark edilebilecek şekilde yapılmıştır. 15.yüzyılda yok olduğu düşünülen bu fener o zamana kadar ticaret için ve gemicilik faaliyetleri için kullanılmıştır.

Rodos Heykeli

Kral Mausollos’un Mezarı Bodrum – Akdeniz bölgesinde milattan önce 350 yıllarında yapılan bir yapıdır, ancak yapım süresi kesin olarak bilinmemektedir. Yüksekliği 45 metre olan bu yapının dört yanında da farklı heykel bulunmaktadır.Artemis Tapınağı ise Efes bölgesinde bulunmakta olan, yapımı 120 yıl sürmüş ve milattan önce 550 yıllarında yapılmış olan sonuncu harikadır. Tüm bu yapılar hakkındaki bilgiler genel kültür olarak herkesin bilmesi gereken bilgiler arasındadır.

Etiketler:, , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.