Dünya’nın En Küçük 10 Ülkesi Hangileridir?

img

Grenada – Yüz Ölçümü 344 km2’dir.

Grenada

Karayipler’de bir ada devleti olan Grenada küçük olmasının yanı sıra aynı zamanda Baharat Adası olarak da bilinmektedir. Kültür olarak geçmiş yıllarda kolonileştirmenin etkisi ile Fransız kültürünün halim olduğu ada, turistik olarak oldukça faal olan ada ülkelerinden birisidir. 1649 – 1763 yılları arasında Fransızlar tarafından kolonileştirilerek Fransız kültürünün adapte edildiği adanın Dünya genelinde ağırladığı yüz binlerce turist ile birlikte popüler bir turizm merkezi olduğunu söyleyebiliriz.

Malta – Yüz Ölçümü 316 km2’dir.

Malta

Akdeniz de bulunan ve bir ada devleti olan Malta, yüz ölçümü olarak Dünyanın en küçük 9. ülkesi olarak gözler önüne gelmektedir. Gozo, Comino ve Malta isimli 3 adadan oluşmakta olan Malta Cumhuriyeti’nin nüfusunun 450 binin üzerinde olduğu bildirilmektedir. Küçük bir yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen nüfus yoğunluğu bakımında Dünya’nın birçok yerinden daha nüfus yoğunluğuna sahip olduğunu ifade edebiliriz. 7 bin yıllık bir tarihi bir geçmişe sahip olan Malta Dünya’nın en önemli turizm merkezlerinden birisi olarak gözler önüne gelmektedir.

Maldivler – Yüz Ölçümü 300 km2’dir.

Maldivler

Hint Okyanusunun kıyısında bulunan Maldivler, Asya kıtasının hem nüfus hem de yüz ölçümü bakımından en küçük ülkesidir. 1192 adadan oluşan Maldivler, Dünya üzerinde turistlerin akın ettiği bir tatil cenneti olarak bilinmektedir.  1192 adadan oluşan Maldivlerin adalarını 90 bin kilometre karelik bir alana yaymış olduğu bilim adamları tarafından hesaplanmıştır. 1965 yılında bağımsızlığını kazanmış olan Maldivler, daha önceleri Portekiz, Hollanda ve İngiliz İmparatorluğun kolonisi olmuş ülkelerden birisidir.

Saint Kitts ve Nevis – Yüz Ölçümü 261 km2’dir.

Saint Kitts ve Nevis

Avrupalılar tarafından Karayipler bölgesinde kolonileştirilen edilen ilk adalardan biridir ve iki adadan oluşmaktadır. Dalış severler için muhteşem dalış alanlarına sahip olan bu adaların genel geçim kaynağı diğer bir çok ada ülkesinde olduğu gibi turizm ve tarıma dayalıdır.

Lihtenştayn – Yüz Ölçümü 160 km2’dir.

Lihtenştayn

AlmaAlp Dağları üzerinde bulunan bu küçük ülkede ana dil olarak Almanca konuşulmaktadır. Kişi başına düşen gelir olarak Dünya’nın en zengin ülkesi oloan Lihtenştayn, aynı zamanda İsviçre ve Avusturya’nın arasında bulunmaktadır. Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 1,5 civarlarında seyretmektedir.

San Marino – Yüz Ölçümü 61 km2’dir.

San Marino

İtalya’nın içinde yer almakta olan San Marino ülkesinin başka bir ülkeyle sınırı yoktur.  Kişi başı gelir olarak Dünya’nın en zengin ülkeleri arasında yer alan ülke, bağımsızlığını çok uzun yıllar önce kazanmış ülkeler arasında yer almaktadır. Avrupa’nın üçüncü en küçük ülkesi olan San Marino’nun nüfusu 30 bin civarlarındadır.

Tuvalu – Yüz Ölçümü 26 km2’dir.

Tuvalu

Daha önceleri Ellice Adaları olarak da bilinen Tuvalu, Avustralya’nın batısında Pasifik Okyanusu kıyısında bulunmaktadır. Yaklaşık 10 bin nüfusa sahip ülkede daha öncelere İngiltere’ye bağlıyken 1978 yılında bağımsızlığını kazanmış durumdadır.

Nauru – Yüz Ölçümü 21 km2’dir.

Avustralya’nın doğusunda bulunmakta olan Nauru, Dünya’nın yüz ölçümü olarak en küçük ada ülkesidir. 1980’li yıllarda fosfat madeni ile popüler olan madenin tükenmesinden sonra adanın bugünlerde pek popüler olduğunu söylememiz mümkün değildir. Nauru ülkesinde işsizlik oranı yüzde 90’dır. Aynı zamanda obezite oranı en yüksek ülkedir.

Monako – Yüz Ölçümü 2 km2’dir.

Nauru

Fransız Rivierası’nda bulunan Monako, nüfusuna oranla Dünya’da en çok milyoner ve milyarderin bulunduğu ülkedir. Kumarhaneleri ve lüks oteller ve restoranları ile tanınan şehir ülkesi, Dünya’nın en zenginleri tarafından çok tercih edilen bir yerdir. Ülkede genellikle Fransızca konuşulmaktadır. 36 bin kişinin yaşadığı Monako, nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu ülkelerden biridir.

Vatikan – Yüz Ölçümü 0,44 km2’dir.

Vatikan

Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma şehrinin içinde bulunmaktadır. Katoliklerin dini başkenti de olan Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası birçok önemli Rönesans dönemi sanat eserini de barındırmaktadır. Ana geliri kiliseye yapılan bağışlar olan ülkenin yıllık milli geliri 1 milyar doları bulmaktadır.

Etiketler:, , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.