Elektronik Cihazlar Neden Hassastır?

img

Çağımızda elektronik ürünlerin insan yaşamında etkisi ve önemi son derece büyüktür. Hayatımıza birçok yenilik ve kolaylık sağlayan elektronik ürünlerin kullanımında ise dikkat edilecek birçok husus bulunmaktadır.

Elektronik Cihaz Hassasiyeti

Elektronik cihazların üretimi tamamen hassas parçalar ve mekanik aksam üzerine kuruludur. Bu durum bütün elektronik cihazlarda aynıdır. Kullanılan parçaların kullanıcıya bağlı durumlarda hemen arıza vereceği gibi kullanıma bağlı durumlar dışında arıza vermesi mümkündür. Elektronik cihazların üretimini yapan şirketlerin maliyeti aza indirmek ve devamlılık sağlamak amacıyla yapılan üretim buna bir örnek olabilir. Fakat bu politikalar haricinde, elektronik parçalar bir devre üzerine kurulu binlerce parçadan oluşur. Bu parçalardan herhangi biri fonksiyonunu kaybettiğinde bütün bir devre parçaları bundan etkilenir. Ya tamamen çalışmaz ya da arıza veren parçada ki devre elemanları görevini yapamaz. Bunu tıpkı insan vücuduna benzetmek mümkün. Kullanıcı elektronik cihazı hassasiyet ile kullanmalıdır. Dış etkenlere maruz bırakmayın. Ufak çapta bir hasar cihazın bozulmasına doğrudan bir sebep olduğu unutulmamalıdır.

Elektronik Cihazlar Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bilinçli bir tüketici olmak gerekir. Cihazın darbelere maruz kalmaması, sıvı ile temasından kaçınılmalıdır. Çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda uzun süre bırakılmamalıdır. Serin ve kuru yerlerde cihaz muhafaza edilmelidir. Manyetik ve radyasyon içeren alanlarda kullanılmamalıdır. Çok tozlu ortamlarda dikkatli kullanılmalıdır. Bu tip durumlara tüketicinin dikkat etmesi durumunda cihazın performansı ve kullanım süresinin uzamasına sebep olur.

 

Etiketler:, ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.