Elektronik Yabancı Dil Sınavı Nedir?

img

Elektronik yabancı dil sınavı (e-YDS), yazılı yabancı dil sınavından farklı olarak ÖSYM’nin belirlemiş olduğu binalarda bilgisayar üzerinden yapılan bir sınavdır. Çoktan seçmeli 80 sınavdan oluşan sınavın süresi 180 dakikadır. Bütün sorular çoktan seçmeli ve her sorunun 5 farklı cevap seçeneği vardır. Sınavda dil bilgisi, çeviri, sözcük bilgisi ve okuduğunu anlama olmak üzere 4 bölüm vardır. Sınav bitiminde adaylar “Sınavı Tamamla” butonuna basıp TC Kimlik numaralarını yazarak sınavı sonlandırabilirler. Sınav sonlandırıldıktan sonra tekrar sınav soruları görülmez ve cevaplar değiştirilemez. Elektronik yabancı dil sınavının en büyük avantajı sonuçlarının çok hızlı bir şeklide açıklanmasıdır. Genellikle sınav sonuçları aynı gün içerisinde öğrenilebilir.

Sınava Getirilmesi Ve Getirilmemesi Gerekenler

Adaylar sınava girerken yanlarında kesinlikle elektronik bir cihaz, cüzdan, su haricinden herhangi bir yiyecek bulunduramayacakları gibi sınav bilgisayar üzerinden olacağından kalem silgi gibi araçların bulundurulması da yasaktır. Ayrıca kimliği ve ilgili sınava ait e-YDS sınavına giriş belgesi bulunmayan adaylar sınava alınmayacaklardır. Adayların herhangi bir aksilik olma ihtimaline karşı sınavdan en az bir saat önce sınav binasında olmaları gerekmektedir. Sınav başlangıç saatinden sonra sınav binasına gelenler sınava alınmayacaklardır. Adayların sınav başladıktan sonraki 135 dakika boyunca sınavdan çıkmaları yasaktır.

ÖSYM Şifresini Unutanlar Ne Yapmalılar

Şifresini unutanlar için ÖSYM sistemlerine giriş ÖSYM şifresi ile yapılabileceği gibi aynı zamanda e-Devlet Kapısı üzerinden de gerçekleştirebilir. Bu sayede ÖSYM şifresini unutan adaylar tekrar şifre almakla uğraşmadan bir an önce giriş belgelerini alabilirler. Yine de adayların en yakın zamanda ÖSYM şifrelerini tekrar almaları iyi olur.

Etiketler:, , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.