En Az Konut Satılan İlimiz Hangisidir?

img

Çoğu insan öyle zannediyorum ki bu sorunun cevabına uzak değildir. Konut satışı dediğimiz zaman gayrimenkul işi ile uğraşan mühendis ve müteahhit grubu gerek yerli gerek yabancı çoğu insana üretip inşa ettikleri binaları satarak bu işi meslek edinmişlerdir.

Sosyal Ekonomik Gelişmişlik

Ülkemizde ve dünya da birçok bölge, şehir kent vb. yerleşim yerleri baz alındığında konut satışı ile ilgili olarak şunları söylemek zor değildir. Şehrin ekonomisi, ticareti, sanayisi, demografik ve fiziki konumu gibi kriterleri göz önüne alındığında şehir ne durumda, bu sorunun cevabı evet ise şehir gelişmiş sanayisi ve ekonomisi güçlü ve önemli ticaret yolları üzerindeyse nüfus olarak kalabalık olması beklenir.

Tabi bu da beraberinde Metropol Şehir olmayı ve Konut ihtiyacını doğurur. Demem o ki bugün baktığımız vakit ülkemiz de 16 milyon nüfusu ile İstanbul baş çekmektedir. Sebebi ise sanayi, ticaret ve önemli yollar üzerinde konumlanmış olmasıdır bu durum beraberin de diğer şehirlere nazaran iş avantajlarını da daha ön plana çıkarmış ve şehri Metropol hale getirmiştir.

Peki, şehir gelişmişlik düzeyi olarak nasıl sorusunun cevabı hayır ise durum nedir? İşte burada da yukarıda düşündüğümüz durumların tam tersini düşüneceğiz. Yani ekonomisi zayıf, sanayi anlamında geri kalmış, önemli ticaret yolları üzerinde konumlanmamış şehirleri düşüneceğiz. Siz bu şehirler de nüfusun patlama yapmasını beklemezsiniz. Bu durumda da fazla bir konut satışı yapılması elbette ki düşünülemez.

Ancak şu şekil de olabilir belki, Şehrin kendi nüfusundan ziyade şehri nüfusunu artıran etkenler vardır. Nedir bunlar? Örneğin farklı şehirlerden okumaya gelen öğrenciler bunlar şehrin nüfusuna ve ekonomisine doğrudan etki ederler. Bu öğrenciler gerek yeme, içme barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamak için harcama yapacaklar ve şehrin sahip olduğu üniversite iyi ve olanakları geniş olursa öğrencilerden o denli fazla olur ve şehre katkı sağlar ama bugün olanakları iyi birçok olanakları iyi Üniversitelere baktığımız vakit onlar da gelişmiş şehirlerin bünyesinde yerini bulmuşlardır.

Konut Satışında Şehrin Ve Nüfusun Rolü

Konuyla ilgili yukarıda bahsettiğim nedenler, en az konut satılan ilimiz hangisidir? konut satışlarında batıdaki illerimizin daha fazla rağbet gördüğünü , doğudaki illerimizin ise bu durumun tam tersine gelişmişlik ve fiziki şartlar nedeniyle fazla rağbet görmediğini ortaya koymaktadır.


Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.