En iyi video izleme siteleri hangileridir?

img

Andy Warhol’un yıllar önce söylediği “Herkes bir gün 15 dakika ünlü olacaktır.” sözü günümüzde doğru bir önerme olmanın ilk adımlarını attı bile… Video çekme programları ve formatları sayesinde artık hemen hemen herkes çektiği görüntüleri dünyayla paylaşabilmekte ve tıklanma oranlarına göre ünlü olabilmekte. Bunu sağlayan sitelerin bu gerçekteki payı ise elbette ki çok büyük. Bu tüketim furyasında tüm çektiğimiz görüntüleri ekleme ve paylaşma adeta bir çılgınlık haline geldi. Her gün dünyanın çeşitli yerlerinden yüz binlerce çekilen görüntüler, paylaşım siteleri aracılıyla milyonlara belki de milyarlarca insana ulaşabiliyor. Geçmişten günümüze en çok tıklanan klip ise sadece Youtube’da 1 milyarı aşkın izlenme sayısıyla “PSY-GANGSTAM STYLE” olmuş. Bu kadar muazzam sayılara ulaşabilen bu sektörde ben de birkaç siteyi sizinle paylaşıp, gündemden uzak kalmamanızı sağlamaya çalışacağım:

www.youtube.com

Bu sitelerden en ünlüsü kuşkusuz ki YOUTUBE. 15 Şubat 2005’te kurulan Youtube, Tube kelimesi İngilizce ray tube cümlesinden yani televizyon tüpünden gelirken you eki de broadcast yourself kelimesinden gelmiştir. Türkiye’de tam dört kez mahkeme kararı tarafından yasaklanan Youtube, bu yasaklanmayla, çoğu video severleri başka site aramaya zorlanmışsa da yasağın kaldırılmasıyla yine göz bebeği oldu. Her gün binlerce farkı seçenek eklenen Youtube kesinlikle gözden geçirmeniz gereken bir site.

www.izlesene.com

Bu sitelerden bir diğeri ise Türk bir programcısı tarafından kurulan paylaşım sitesi İZLESENE. El değiştirdikten sonra gelişiminin hız kazandığı site, hem yüklenme hızı hem de basit tasarımıyla beğenilen sitelerin başında geliyor.

www.metacafe.com

Tercih edebileceğiniz sitelerden biri de METACAFE, dünyada da youtubeden sonra ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca programını yüklemeniz halinde siteye girmeden de istediğiniz videoyu izleyebiliyorsunuz.

www.video.yahoo.com

Yahoo’nun el attığı bir diğer alan da video paylaşımı. Bu alanda site kuran yahoo, tasarım ve içerik bakımından biraz farklı olduğundan ilk başlarda zorlansanız da çekim ve yayın kalitesi için tercih edebileceğiniz sitelerden.

www.vidivodo.com

Youtube Türkiye’de kapandıktan sonra Türkiye’de en çok tıklanan sitelerin başında yer alan VİDİVODO, çok sık güncellendiği için sinirlerimizi bozsa da video yüklenme oranı olarak yüksek bir yerde yer aldığı için takip edilebilir sitelerden.

Etiketler:, , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.