Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir?

img

Vücudumuzun yönetim merkezi herkesin bildiği gibi beyindir. Uyurken ya da uyumadığımız zamanlarda yaptığımız her hareketi beynimiz sayesinde yaparız. Bu hareketlerin yapılmasında beynimizde birçok madde ve bölge görev yapıyor. Bu bölgeler arasında ise elektriksel bağ olduğunu biliyoruz. Merkezi sinir sisteminde görülen ve elektriksel bağ olan bölgeler arasında aniden gerçekleşen elektrik boşalmaları sonucunda epilepsi ortaya çıkar. Birkaç dakika sürer ve sonra nöbet geçiren hasta normale döner. Bu olayın birkaç defadan daha fazla görülmesiyle epilepsi yani halk arasında bilinen adıyla sara hastalığı meydana gelir.

WHO sağlık örgütü verilerine göre dünya üzerinde yaklaşık 40 milyon kişide epilepsi hastalığı görülüyor. 40 milyon kişiden 700 bin civarındaki hasta sayısı ise ülkemizde yaşıyor. Sara hastalarına genelde toplumda kötü gözle bakılır. Sebebi ise halk arasında yayılan asılsız haberlerdir. Sara hastalarına deli diye asılsız yargılar ile hitap edilir. Oysa ki epilepsi hastalığı sadece bir sinir sistemi rahatsızlığıdır ve zeka olarak da normal bireylerden geride değillerdir. Kısaca sağlıklı bir insan kadar normallerdir.

Epilepsi Hastalığı Belirtileri

Her insanda kendini farklı şekillerde gösteren epilepsi hastalığı, beynin içindeki sinirlerde istem dışında aniden elektrokimyasal bir boşalma sonucu oluşur. Epilepsi nöbeti geçiren hastalarda genelde bilinç kaybına yol açar. İnsanlarda gözlenen nöbetler farklı şekillerde olabilir ve aynı anda birkaç belirti bir arada bulunabilir.

Nöbet geçiren kişiler genellikle bayılırlar. Hasta kişiler titremeye başlayarak nöbete girer ve bayılarak yere düşer. Bu gibi durumlarda genelde halüsinasyonlar görebilirler. Eğer düşüp bayılmadıysa nefes darlığı çekebilirler ve dalgın olurlar. Bunların dışında hasta düşerse ağzından beyaz köpükler çıkar. Epilepsi nöbetleri esnasında hareketleri kontrol edememe gibi durumlar meydana gelebilir. Nöbetler sonrasında ise hastalar şokta kalabilir ve uyurlar.

Epilepsi Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Epilepsi şikayeti ile hastaneye başvuran hataların yakınlarının doktorlara aktaracağı bilgiler oldukça önemlidir. Hasta yakınları sara hastalığı nöbeti geçiren kişilerin bu nöbetleri ne kadar sıklıkla ve ne kadar uzunlukta geçirdiği bilgilerini doktorlara kesin ve doğru bilgiler halinde aktarmalıdırlar.

Epilepsi hastalığının tedavisi uzun sürdüğünden dolayı hastaya kesin teşhisin konması oldukça önemlidir. Doktorlar kesin emin olana kadar hastadan bir takım tahlil ve muayeneler isteyebilirler. Bunlar hastanın MR’ı, EEG’si gibi çeşitli testler olabilir.

epilepsi hastalığı

Epilepsi Hastalığı Risk Faktörleri

Genelde erken yaştaki çocuklarda ya da 60 yaşını bitirmiş bireylerde görülür. Tabi bu genelde gözlemlenen yaş aralıklarıdır. Sara hastalığı her yaşta meydana gelebilir. Eğer ailenizde sizden büyüklerde de epilepsi nöbetleri görüldüyse sizin de epilepsi hastası olma ihtimaliniz oldukça fazladır. Kafa yaralanmaları veya çocukken kafaya alınan sert darbeler sonucunda epilepsi görülme ihtimali artıyor. Yine her hastalıkta olduğu gibi epilepsi hastalığının da baş nedenlerinden biride sigara ve alkol kullanımıdır. Menenjit gibi beyin hastalıkları da epilepsi hastalığını doğurabilir.

Epilepsi Hastalığı Tedavi Yolları

Epilepsi hastalığı nöbetlerini sık sık geçiren hastaların  hemen tedavi edilmesi gerekir. Çünkü nöbetler arasında ki vaktin azalması sık sık nöbetlere girilmesi hastanın hayati riskini artırır. Özellikle nöbetler esnasında komaya giren hastaların acilen tedavi edilmesi gerekir. Epilepsi hastaları için bazı kısıtlanmalar uygulanıyor. Bunlardan bazıları araba veya motor ile trafiğe çıkma veya her istedikleri meslekleri olmama gibi üzücü kısıtlamalar uygulanıyor.

Epilepsi nöbetleri ileri derece değilse ve doktor kontrolü altında ise epilepsi hastalığı ilaç tedavisi ile tedavi edilebiliyor. İlaç tedavisi oldukça uzun sürmektedir. Eğer hastalık ileri boyutlara taşındıysa veya ilaç tedavisine uzun zaman cevap alınamazsa hastaya cerrahi yollarla müdahale edilir. Beynin nöbet geçiren hastalıklı kısmı dikkatlice temizlenir. Bu ameliyata girenlerin %90 kadarı hastalıktan kurtuluyor.

Etiketler:, , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.