Facebook’un Bedava İnternet Taşıyacak Drone’u Testleri Başarıyla Geçiyor!

img

En çok kullanılan sosyal ağ sitesi olan Facebook emsalleri gibi kendi çıkarına olan yeni teknolojiler üretmeye devam ediyor. Internet.org projesi kapsamında Güneş enerjisiyle çalışan, Facebook’un bedava internet taşıyacak drone’u testleri başarıyla geçiyor! Bildiğiniz üzere ilk denemesi 96 dakika sürmüş ve kaza ile sonuçlanmıştı. Bu testinde tam 1 saat 46 dakika havada kalabilen Aquila, 22 Mayıs tarihinde test için havadaydı. Afrika’nın zorlu iklim şartlarına göre geliştirilmeye devam eden Aquila drone sayesinde tüm Afrikalıların internet hizmetinden ücretsiz olarak yararlanacağı söyleniyor.

Diğer teste oranla Aquila çok daha güçlüydü. Verilere göre iki kat daha çabuk yükselebilen drone’nun 915 metreden fazla yükseğe çıktığı söyleniyor. Daha fazla sensör, yatay pervane ve yeni spoiler sisteminin eklenmesinin dışında inişi başarıyla tamamlamasının nedeni sadece drone’nun güzel tasarlanmış olması değil, iniş pistinin iyi ayarlanmasıydı. Facebook’un kendi itirafına göre tek problemli nokta pervanelerin kilitlenmesi.

Kanat genişliği  Boeing 737’den biraz daha büyük olmasına karşın drone’nun ağırlığı ise bir otomobilden daha hafif. Aquila’nın 60 ile 90 gün boyunca havada kalmasını sağlayacaklarını söyleyen Facebook, bu projesinde ne gibi niyet gütmekte bilmiyoruz. Kimsenin kimseye bedava internet vereceğini, bunu çıkarsız bir şekilde yapacağını şu sistemde düşünemiyoruz. Bunun yanı sıra bedava internet hizmeti sağlayabilmeleri için daha çok fırın ekmek yemelerinin kendileri de bizde farkındayız. Her türlü hava şartında sorunsuz bir şekilde çalışması için, ne gibi yazılım ve donanım geliştirmeleri yapılıyor pek bilgimiz olmasa da, şuanda görünen tabloya göre ilerleyen zamanlarda bu proje hizmete girecek gibi görünüyor.

Uçsuz bucaksız Afrika’ya İnternet götürüleceği söyleniyor fakat yiyecek yemek bulamayan insanlar internete girecek cihazı nereden bulacaklar diye merak edebilirsiniz. Facebook Afrikalılara sunduğu internet hizmetinin yanı sıra ucuz akıllı telefonlar dağıtmayı da planlıyor. “Sosyal Sorumluluk Projesi” olduğu söylenen Dünya’nın her bir yanında bulunan 4 milyar insana interneti bedava götüreceğini söyleyen Facebook, vaat ettikleri gibi sadece yardım amaçlı ve Dünya üzerindeki işsizliğin azalması için mi bu projeyi geliştirdiği yoksa işin sonunda farklı bir gayenin olup olmadığı hep beraber görmek dileğiyle.

Etiketler:, , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.