Fiat Linea Geri Vites Sorunu

img

Genel anlamda araçların büyük bir çoğunluğunda meydana gelen bir sorundur. Aracı geri vitese attığınızda meydana gelen sesler sizi rahatsız eder. Çünkü bu sesler rahatsız edici niteliktedir. Bundan dolayı aracınızın vites kutusunun veya debriyaj balatasının arızalı olduğunu, artık ömrünü tamamladığını düşünürsünüz. Bu arıza uzun yollarda veya şehir içinde yolda kalacağınız korkusuyla sizi oldukça endişelendirir.

Sizin kulaklarınızı rahatsız eden, sizi ve yolcularınızı bir kazaya sebebiyet verebileceği için, aracınızın verimini düşüren, zaman kaybına yol açan bu sorun aslında sizden kaynaklı bir sıkıntıdır. Aracınızda hiçbir arıza veya sorun olmamasına rağmen siz aracınızı yanlış bir biçimde kullanıyorsanız, bu sorun gayet normaldir. Büyük çoğunlukta, aracın vitesini geri vitese alırken çıkan cırtlama sesleri sizin debriyaja tamamen basmamanızdan kaynaklanır. Eğer siz debriyaja tam basmazsanız ”cart”, ”curt” sesleri çıkar. Aracınızı, geri vitese geçti diye geri geri gelmeye başlarsınız. Fakat aracınız geri vitese geçmediği için geri geri gelemezsiniz. Araçta bir boğulma olduğunu sanırsınız. Bu tahmininizde yanlıştır.

Bir başka sebepte debriyaja basar basmaz anında geri vitese takma isteğinizdir. Araçlar teknolojik aletler gibi anında tepki vermediği için tabii bu sorun oluşur.

Fiat Linea Geri Vites Sorunu

Araçların çoğunda senkromeç yoktur. Araç boşta olsa dahi şanzuman içindeki dişliler sürekli olarak döner. Debriyaja basar basmaz, dişliler durmadan geri vitese takmaya çalışırsanız bu sesi duyarsanız. Araçların kullanım kılavuzunda da aynı durum belirtilir. Millet olarak pek kullanma kılavuzu okuma alışkanlığımız olmadığı için bunu kitaplardan öğrenemeyiz.

Sonuç olarak; vitesten gelen sesin büyük bir sebebi sürücü tarafından kaynaklanmaktadır. Kalan kısım ise aracınızın baskı balata parçalarının artık görevini tamamen yerine getiremiyor olmasıdır. Eğer debriyaja 3-5 saniye aralığında basar, ardından vitesi geriye attığınızda vitese başarılı bir geri vitese geçerse sorun sizdedir. Fakat debriyaja birkaç kez basıp çekmelik bir hareket yaptığınızda dahi geri vitese geçmiyorsan aracınızın baskı balata parçalarının değiştirilmesi önerilir. Sizin durumunuzu belirten kısım ikinci kısım ise aracınızı bir teknik servise götürmeniz gerekmektedir.

Etiketler: ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.