Gastrit Belirtileri

img

Beslenme alışkanlıklarımız ve yaşam tarzımız bazı rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir. Şüphesiz stres ve kaygıdan en çok etkilenen sistem sindirim sistemidir. Başka bir deyişle sindirim sisteminin dinamosu midemiz. Yediğimiz besinlerin sindirimini kolaylaştırmak için salgılanan HCI (hidroklorik asit) mide duvarını çevreleyen koruyucu tabaka mukozanın zarar görmesi ile ortaya çıkan hastalığın adıdır gastrit. Gastrit nedir, mide duvarını koruyan mukozanın iltihaplanmasıdır.

Gastritin Nedenleri

Her yaştaki insanda görülebilen bir hastalıktır. Gastritin belli bir nedeni olmayıp, pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Ancak genellikle Helicobacter pylori adı verilen bir bakterinin neden olduğu bilinmektedir. Bunun dışında; alkol kullanımı, sigara tüketimi, ağız yoluyla alınan tahriş edici maddeler (çamaşır suyu, zehir ihtiva eden maddeler vb.), strese bağlı olarak mide asidindeki artış, travmalar (yabancı cisim yutma, radyasyona maruz kalma), kemoterapi tedavisi, kafein ve asitli içecek tüketimi gastriti tetikleyen etkenlerdir.

Gastritin Belirtileri

Gastritin Belirtileri

Tüm hastalıklarda olduğu gibi hastaların şikâyetleri farklılık gösterebilir. Gastrit belirtileri sıklıkla hastaların beyan ettiği şikayetler arasında; iştahsızlık, hazımsızlık, karında şişlik, mide ağrısı, midede dayanılmaz kramplar, aşırı bulantı hissi, dışkı renginde siyahlaşma yer almaktadır.

Gastritin Tanısı ve Tedavisi

Hastalar dahiliye (iç hastalıkları) uzmanı veya gastroenteroloji uzmanına (gastro latincede mide, enteroloji ise bağırsakları ifade eder) başvurmalıdır. Bazı durumlarda herhangi bir test uygulamaksızın yalnızca hasta şikâyetleri dinlenilerek uzman doktor tarafından gastrit teşhis edilebilmekte ve ilaç tedavisine başlanır. Ancak bazı durumlarda tek başına hasta şikâyetleri tanı koymak için yeterli olmayabilmektedir. Bu durumda endoskopik operasyona başvurulur. Endoskopi ucunda ışık ve kamera olan esnek boru yardımı ile yemek borusundan mide iç duvarına ulaşılarak herhangi bir iltihap ya da yara olup olmadığına olanak veren bir işlemdir. Endoskopi sırasında mide iç duvarında tümör ve benzeri bir oluşum ile karşılaşıldığında kesi yapılarak biyopsi (parça alma) işlemine de gerek duyulabilir.

Mide kanseri oluşumu olup olmadığına karar verilmek için alınan parça patolojiye gönderilir. Helicobacter pylori bakterisinden kaynaklandığının tespiti de endoskopi işlemi ile görülmektedir. Eğer gastrite neden olan H.pylori bakterisi ise 7 ila 14 gün süre ile antibiyotik tedavisine başlanılır.

Gastrite iyi gelen bitkiler farklılık gösterebilir. Örneğin bir hastaya kudret narı ve zeytinyağ karışımı iyi gelirken, bir diğer hastaya süt iyi gelirken, bir diğerine zencefil iyi gelebilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.