Gebelik Döneminde Faydalı Besinlerin Önemi

img

Anne adayları bebeklerini ilk hissettikleri andan itibaren beslenme alanında bebekleri için en iyisini ister. Bunun için çeşitli besin tabloları çıkarır ve kendisi için en sağlıklı- faydalı beslenmeni düzenini oluşturmaya çalışır. Bu alanda gebelik döneminde faydalı besinlerin önemi hem bebeğe, hem de anneye daha sağlıklı bir yaşam getirecektir.

Protein ve Vitaminler

Gebelik süresince hem anne, hem de bebek kaliteli protein kaynağına ihtiyaç duyar. Bunun içinde en ideal ürünlerin başında yumurta gelir. Yumurta içerisindeki proteinin tamamı vücutta kullanılmaktadır. İçerisindeki 12 çeşit mineral ve vitamin ile de oldukça zengin ve faydalı bir besin olmaktadır. Folik asit ve kolin minerali bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle de yumurta oldukça faydalı bir besindir.

Gebelik Döneminde Faydalı Besinlerin Önemi

Bunun yanında tam tahıllı ekmek ya da bulgur gebelerde beslenme düzeninde çok önemlidir. E, B vitaminleri ve selenyum açısından iyi bir kaynak olan bu tahıllı besinler stres yönetiminde de pozitif etkilere sahip olmaktadır.

Kuruyemişlerde gebelik döneminde çok kıymetlidir. Özellikle fıstık, badem, fındık ve ceviz omega-3 içerikleri ile sağlıklı bir yağ kaynağı olmaktadır. Bunun yanında kuru meyvelerde antioksidan potansiyelleri çok yüksek besinler olmakta ve kabızlık problemleri, kramplara karşı çok etkili olmaktadır.

Gebelik Döneminde Yoğurt, Kuru Baklagiller, Yeşil Yapraklılar ve Et

Bebeklerin iskelet gelişimi için kalsiyum gereklidir. Bebek tamamen anneye bağlı olduğu için annenin kalsiyum depolarını kullanacaktır. Bu nedenle de anne adaylarında kemiklerde zayıflama, diş çürükleri meydana gelebilir. Yoğurt tüketimi tüm bu etkilere karşı koruyucu olabilecektir.

Yeşil yapraklı sebzelerde gebelik döneminde çok önemlidir. A, K ve C vitamini içerikleri ve yüksek miktarda folik asit faydası ile bebeğin sinir sisteminin gelişmesini sağlayacaktır. Yağsız kırmızı et gebelik döneminde anne adaylarının artan demir ihtiyacı için en iyi seçim olmakta ve mutlaka beslenme tablosu içerisinde yer alması gerekli olmaktadır.

Etiketler:, , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.