Hala Elektik Kullanmayan Kabileler Var Mıdır?

img

Teknoloji artık yaşamın her alanında var olan, insanoğlunun adeta eli ayağı olan bir gelişim. Aslında teknoloji, elektrik, internet gibi kavramlar çok yeni. Şu an “bunlar olmadan önce ne yapıyorduk” denilen çoğu şey yakın zamanda tanındı. Yeni olmasına rağmen de çabuk benimsendi. Fakat kabullenip hayatına uygulamayan toplumlar da mevcut. Bunlardan biri de Afrika Tanzanya’da yaşayan Hadza kabilesi.

Dünyadaki Son Avcı Toplayıcı Kabile

Hadza kabilesinin dünya üzerindeki son avcı toplayıcı kabile olduğu kabul ediliyor. Serengeti ve Eyasi bölgesindeki mağaralarda yaşamlarını sürdüren Hadza kabilesi yaklaşık 1000 kişiden oluşmakta. Kökenlerinin 10.000 yıl öncesine dayandığı düşünülen Hadza kabilesi dış dünyadan tamamen kopuk olarak yaşıyor. Kabiledeki diğer insanlar dışında kimseyle iletişim kurmuyorlar. Kendi içlerinde kullandıkları dilin ise en eski dillere dayandığı düşünülüyor.

Hadza kabilesi

Teknolojiden İzole Bir Hayat

Hadza kabilesinin insanlıktan bu denli uzak olması teknolojik gelişmelerden de uzak kalmalarına neden oluyor. İnternetin elektriğin ne olduğunu bilmiyor ve kullanamıyorlar. Elektriğin olmamasıyla elektronik aletlerden de uzak kalıyorlar. Gün içinde avcılık ve toplayıcılık işleri birkaç saatlerini alan kabile üyeleri kalan zamanlarını boş geçiriyor.

Kabile geçimlerini avcılık ve toplayıcılık yaparak sağlıyor. Maymun, bufalo, antilop ve aslan avlayıp yiyorlar. Bölgedeki aslan nüfusunun azalmasına sebep olan kabile, aslanların yaşadığı bölgelerden uzak tutulmaya çalışılıyor. Avladıkları hayvanlar dışında bitki kökleri topluyorlar. Bitki köklerini çiğ olarak ya da ateşte pişirip yiyorlar.

 

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.