Hayvan Sevgisi Nasıl Aşılanır?

img

İnsanlar dünyada tek başlarına yaşamamaktadırlar. Bitkiler, hayvanlar vb. birçok canlıyla beraber yaşamlarını sürdürmektedirler. Bunlara bakıldığında insanların en çok etkileşimi hayvanlar ile kurduğu görülmektedir. İnsan yaşamında hayvanların çok daha önemli ve farklı bir yanı bulunmaktadır. Bu nedenle tarihten bugüne hayvanları evcilleştirmeye çalışmış, onları kendi yaşamlarına adapte olmaları için eğitmeye çabalamışlardır. Bütün bunlara baktığımızda ve tarihler boyunca incelediğimizde insanların hayvanlara olan bu düşkünlüğünü ve çabasını insanların hayvanlara olan sevgisi ile açıklanabilmektedir.

Hayvan sevgisi insanların daha yardımsever, daha düşünceli, iyiliksever ve daha az bencil düşünmeleri gibi birçok kişilik özelliği kazanmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü hayvan sevgisi canlı sevgisidir, bir alt yapıdır, sevginin bir bileşenidir. Bu nedenle yan etki olarak yaşamın farklı yönlerine de farklı şekillerde farklı pozitif duygularla yansıyabilir.

Hayvan Sevgisinin Aşılanması:  Hayvan sevgisi ne kadar çoğu insanda doğuştan gelse de bazı insanlarda bazen geçmişte yaşanan olumsuz yaşantılardan, bazen korkudan, kaygıdan, bazen de doğuştan bu sevgi eksik olur. Ancak düzeltilemeyecek, aşılamayacak ya da aşılanamayacak bir duygu değildir. Geçmişte hayvanlarla olumsuz yaşantı geçirmiş insanlara hayvan sevgisi aşılamak adına adım adım hayvanlara yaklaşabilmeleri, onları sevmeleri sağlanabilmektedir. Böylelikle koşullu öğrenilmiş korkuyu aşmaları sağlanabilir.

Çocuklar konu olduğunda ise her şey ailede bitmektedir. Aile çocuk küçük yaştayken bir hayvan sahiplenebilir ya da çocuğun karşılaştığı hayvanlardan korkmaması için beraberce hayvanın yanına gidip yumuşak bir biçimde sevmesine, okşamasına yardım edebilir. Bu çocuğa hayvanlardan korkmak yerine hayvanları sevmek mesajı verecektir. Bunun yanında hayvan sevgisini aşılamak için ihtiyaç eşyaları beraber hazırlanabilir, barınaklara düzenli geziler yapılabilir. Her ebeveyn çocuğunun vicdanlı, iyiliksever, düşünceli olmasını ister. Bunları kazandırmanın en basit yollarından biri çocuklara en başından hayvan sevgisini aşılamaktır.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.