Hemofili Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

img

Vücudumuzda herhangi bir düşme, kesik veya yaralanma gibi sebeplerden dolayı bir yerlerimiz kanarsa kanın durması için yara üzerinden geçen kanların pıhtılaşması lazım. Bunu ise vücudumuzda ki trombositler sayesinde yaparız. Trombositler vücuttaki kanama olan yerlerde yara etrafında birikerek ve aralarına katılan lifli yapılar sayesinde kanın durmasına yardımcı olurlar.

Hemofili Nedir?

Vücutta ki herhangi bir yaralanmanın kandaki pıhtılaşmayı sağlayan bazı faktörlerin olmaması ya da görevlerini tam olarak yapamaması sonucu kanın pıhtılaşmamasıdır. Hemofili hastalığı genler yoluyla anneden bulaşan hastalıktır. Hemofili-A ve hemofili-B olarak iki farklı türde görülür. Hemofili en çok erkek bireylerde meydana gelir. Kız çocukları genellikle hemofili açısından taşıyıcıdırlar.

Hemofili Hastalığı Nasıl Oluşur?

Normalde çocuklar yarısı anneden yarısı babadan gelen kromozomlar sayesinde oluşur. Bu kromozomlar yavru bireylerin cinsiyet, fiziksel özellikleri ve kan yapısını oluşturur. Kan yapısı oluşurken anneden gelen kromozomlarda kan ile ilgili bozukluklar varsa hemofili hastalığı oluşur. Hemofili hastalığı solunum, cinsel veya herhangi bir yol ile bulaşmaz. Sadece hastanın kendisini ondan olacak erkek ve kız çocuklarını etkiler.

Hemofili Hastalığı Tedavi Yolları

Hemofili Hastalığı Tedavi Yolları

Hemofili hastalarında ki kanama miktarı sağlıklı bir insanın yaralanma esnasında kanama miktarı ile aynıdır. Aradaki fark sadece hemofili hastaları kanama esnasında kanın pıhtılaşmaması ve kanama uzun süre devam eder. Hemofili hastalığı olan bireylerin en ufak diş kanaması, sıyrık, çizik, vurma, kırma, kesik gibi nedenler bile olsa kanama kontrol altına alınmadığı müddetçe çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu tehlikelerden en önemlisi ise ölümlerle sonuçlanabilir.

Kandaki pıhtılaşmaya yardımcı ilaçlar sayesinde hemofili hastalarındaki kanamalar durdurulabilir. Fakat hastalık tamamen vücuttan silinemez. Kandaki pıhtılaşma için üretilmiş birçok ilaç mevcuttur.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.