Hızlı Bilgisayar İçin Gereksiz Dosyalardan Kurtulun!

img

İnternete, oyunlara girmekte veya bilgisayarınızda işinizi yapmakta zorluk çekiyorsanız, bilgisayarınızın hızından sürekli şikayet ediyorsanız bu yazıda bir araya getirdiğimiz gereksiz dosyalardan kurtulma yöntemlerini okumalısınız. Windows’unuzu hızlandıracak 3 ipucu;

1- Biraz Uğraştırıcı Fakat Etkili Temizlik

İlk etapta Windows R tuşlarına basıyoruz ardından karşımıza çıkan çalıştır sekmesine %temp% yazıyoruz ve çalıştıra tıklıyoruz. Karşınıza bir klasör gelecek, klasörde bulunan tüm dosyaları silin. Yine aynı şekilde çalıştır’ı açıp temp yazın, başına ve sonunda özel karakter olmadan. Açılan klasördeki gereksiz tüm dosyaları yani hepsini silin. Ardından yine Windows R tuşlarına basıp çalıştıra gelip şunu yazın, c://windows/prefetch daha sonra çalıştıra tıklayıp karşınıza gelen klasörde bulunan tüm dosyaları silin, bazıları silinmeyebilir endişe etmeyin problem değil.

2- CCleaner ile Hızınızı Arttırın

Bu programı diğer programlardan ayırt eden özelliği hem ücretsiz olması hem de başarılı iş çıkarması. Bilgisayarımızın bakım istediği konulardan olan gereksiz dosya silme ve kayıt defteri hataları giderme gibi ihtiyaçlarımızı tamamen ücretsiz bir şekilde giderebiliyoruz.

Gelelim bilgisayarımızın içini yıkayıp bir güzel temizleyen bu programın nasıl kullanılacağına;

Aslında kullanımı çok basit fakat biz yine de hiç bilmeyen bir kişinin nasıl kullanması gerektiğini anlatalım. Programı başlattıktan sonra karşınıza gelen ekranda sol menüye bakarsak “CCleaner” sekmesinde olduğumuzu fark ediyoruz. Yani programın asıl amacını gerçekleştirdiği sekme. Bu kısımda menünün hemen yanında bulunan Windows ve Uygulamalar sekmesine göz atıyoruz. Burada hangi yazılımların neresinde ne kadar temizlik yapılmasını belirtmek için gerekli kutucukları işaretliyoruz. Daha sonra “Temizliğe Başla” butonuna tıklayarak gereksiz dosyalardan kurtulma işlemini başlatıyoruz. Temizlik işlemi bittikten sonra sol bölmede bulunan “Kayıt Defteri” sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekrandan “Sorunlar için Tara!” butonuna tıklıyoruz ve tarama işleminin bitmesini bekliyoruz. Tarama işlemi bittikten sonra “Seçili Sorunları Çöz” butonuna tıklayıp karşımıza gelen uyarıya ister “Hayır” ister “Evet” diyoruz ve daha sonra “Seçili Tüm Sorunları Çöz” butonuna tıklıyoruz. Sorun çözüldü uyarısını aldıktan programdan gönül rahatlığıyla çıkabiliriz. Son olarak ilk aşamada sildiğimiz dosyaları Geri Dönüşüm Kutusundan temizlemeyi de unutmayalım.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.