Horlama Tedavisi (Uyku Apsesi Tedavisi )

img

Üst solunum yolunda, dil arkası ve yutak çevresi bölümde daralma nedeniyle nefes alırken titreşimle gürültülü ses meydana gelir. Uyku sırasında kendiliğinden daralma özelliği gösteren bu bölgedeki dokular yumuşak dokudur. Erişkin erkeklerde, şişman kişilerde ve yaşlandıkça daha sık görülür. Yumuşak damaklı, büyük bademcik ve küçük dili uzun olan kişilerde horlama rahatsızlığı daha fazla görülür. Alkol ve sakinleştirici ilaç alınması da kasların gevşemesine neden olduğundan horlama rahatsızlığını tetikler.

Horlama rahatsızlığı olan kişilerde buna bağlı olarak uyku apnesi, uykusuzluk ve dikkat dağınıklığı gibi sonuçlarla karşılaşmaktadırlar. Uyku kalitesi düşen kişilerin bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak hastalara karşı dirençleri düşmektedir. Sosyal yaşam kaliteleri dikkat dağınıklığı nedeniyle düşer. Ciddi iş kazalarıyla karşılaşabilirler. Günümüzde horlama tedavisi birtakım tıbbi ve bitkisel tedavi yöntemleriyle kolayca yapılabilmektedir.

Horlama tedavisi nasıl yapılır?

Basit horlama pozisyona bağlı olarak görülebilir. Alçak yastık kullanılması sonucu kafanın vücut seviyesine getirilmesi, sırtüstü değil de yan yatılması gibi basit hareketlerle hafifletilebilir. Kiloya bağlı olarak üst solunum yolunda meydana gelen daralma sonucu her pozisyonda horlama olur. Solunumun durmasına varan etkileri olabilir. Uyku sırasında zor nefes alınarak harcanan enerji vücutta güç kaybına ve yorgunluğa neden olur. Ertesi gün ise halsiz ve uykusuz gezilebilir. Basit horlamanın tedavileri; kilo verme, gece yemek yememe, alkol almama, burun bantı yapıştırma şeklinde sıralanmaktadır.

Solunumda düzensizliğe neden olan şiddetli horlama durumlarında ise ağız içi alet kullanılır. Bu alet dilin geriye gitmesini engeller ve çeneyi öne itmesi sonucu ağız içi boşluğu arttırılır. Günümüzde yoğun olarak kullanılan bir diğer yöntem de lazerle yapılan ameliyatlardır. Lazer tedavisi için uyku laboratuarında kişi gözlem altına alınır. Doğru endikasyon konulması için Kulak-Burun-Boğaz hekimine yönlendirilir.

Uyku apnesi nedir?

Şiddetli horlamaya bağlı olarak solunumun durması ile sonuçlanan rahatsızlığa uyku apnesi denir. Yetişkin bireylerde uyku sırasında üst solunum yollarındaki kasların gevşemesiyle birlikte solunum yolunda daralma olur. Uyanıkken bu kaslar kasılır ve solunum yolu açılır. Kişi uyku sırasında bu rahatlama zorlanma döngüsü içerisinde sürekli sabaha kadar uyku bölünmesi yaşar. Uyku apnesi sendromu nedeniyle sabah yorgun ve halsiz şekilde uyanılır.

Etiketler:, , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.