İnternet Nedir?

img

İnternet, milyarlarca bilgisayarın ve elektronik cihazın bir global ağıdır. Bu sayede, neredeyse bütün bilgilere ulaşmak, dünyada herhangi bir yerde bulunan biriyle iletişim kurmak ve başka birçok şey yapmak mümkündür. Bütün bu işlemler, bir bilgisayardan internete bağlanılarak yapılabilir. Buna çevrimiçi olmak denir.

Web Nedir?

World Wide Web kısaca web olarak adlandırılır. Web, internet aracılığıyla girilebilen farklı website’lerinin (internet siteleri) koleksiyonunu içerir. Bir internet sitesi, ilgili yazılardan, resimlerden ve diğer kaynaklardan oluşur. İnternet siteleri, gazete yazıları ya da televizyon programları gibi sosyal medyanın diğer bir çeşidine benzeyebilir ya da bilgisayarlar özgü bir yolla interaktif olabilir.

Bir internet sitesi amacına göre; bir haber platformu, bir reklam, bir online kütüphane, resimlerin paylaşıldığı bir forum ya da eğitim amaçlı bir site olabilir.

İnternete bağlandıktan sonra, internet sitelerini görüntüleyebilmek için web tarayıcıları denilen araçlar kullanılır. Web tarayıcılarının kendisi internete eşit değildirler. Onlar sadece, internette depolanmış internet sitelerini gösterirler.

İnternet Nasıl Çalışır?

İnternet, bakır telefon kablolarını, televizyon kablolarını ve fiber optik kabloları içeren bir global fiziksel kablolar ağıdır. Wi-Fi ve 3G/4G gibi wireless bağlantıları bile, internete girebilmek için fiziksel kablolara dayanırlar.

Bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde, bilgisayarınız kablolar üzerinden sunucuya istek gönderir. Bir sunucu internet sitelerinin depo edildiği yerdir ve bir bilgisayarın sabit sürücüsüne benzer. İstek ulaştığında, sunucu siteyi bulur ve doğru bilgiyi bilgisayara gönderir. Bu işlemlerin hepsi sadece bir kaç saniyede gerçekleşir.

İnternette yapılacak diğer işlerden biri ise, başkalarıyla iletişim kurabilmektir. Email, ileşim için en eski ve en evrensel yoldur ve milyarlarca insan bu yolu kullanmaktadır. Sosyal medya ise insanların çeşitli yollarla iletişim kurabilmelerini ve grup oluşturmalarını sağlar. Bunun dışında, alışveriş, fatura ödeme, banka hesabını yönetme, yeni insanlarla tanışma, televizyon izleme, haberleri takip etme ve yeni şeyler öğrenme gibi çeşitli şeyler internet kullanılarak yapılabilir.

İnternetin Tarihi

İnternet ihtiyacı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi üniversitelerin iletişim kurma ve araştırma sonuçlarını fazla zaman harcamadan paylaşma ihtiyacından dolayı ortaya çıkmıştır. İleri Araştırma Projeleri Ajansı (ARPA), bu konudaki ilk girişimi gerçekleştirmiştir. 1971’de Ray Tomlinson, elektronik mail gönderen bir sistem oluşturmuştur. Bu, internet için büyük bir adımdır. 1973’te ise ethernet servislerinin hazırlığı başlamıştır. 80’li yıllar başladığında IBM, üniversitelerin ve öğrencilerin programlar sorununu çözmek için, Intel 8088 işlemcisini geliştirmiştir.

 

90’lı yıllara gelindiğinde, 40 milyondan fazla bilgisayar satılmış, bir antivirüs programı piyasaya sürülmüş ve grafik kullanıcı arayüzleri geliştirilmeye başlanmıştır. 1992’de Mosaic isimli bir tarayıcı ortaya çıkmıştır. En popüler tarayıcılardan biri olan Netscape Navigator 1994’de çıkmıştır ve sonrasında Microsoft’un Internet Explorer tarayıcısıyla rekabete girmiştir. Bu sırada, domain ismi alma ve kayıtları ticari hale getirilmiştir. Bu yılların ardından, Google ve Yahoo, Microsoft kadar güçlü hale gelmiştir.

 

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.