İnternet Türkiye’ye Kaç Yılında Geldi?

img

Dünya çapındaki en büyük iletişim ağlarından biri olan internet bütün bilgisayar ağlarını ve bilgisayar sistemlerini birbirlerine bağlamaya yarar. İş hayatından sosyal hayata kadar her alanda işimize yarayan interneti evlerimizde, metroda, yolda yani günlük hayatınızın her anında kullanıyoruz ve çokta eski olmayan bir tarihten beri hayatımızın her anında yer almış durumda.

İnternetin İcadı

İnternet için ilk çalışmalar yaklaşık olarak 60 yıl önce başlamıştır. Dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmayı planlayan Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1960’lı yıllarda yoğun araştırmalar başlatılmıştır.

İnternet bağlantısının temelleri paket anahtarlar teorisini geliştirmiş olan MIT profesörü Leonard Kleinrock tarafından atılmış. Bu teori sayesinde dünya üzerindeki ilk internet mesajını ARPANET üzerinden Stanford Üniversitesi’ne yollamış ve günümüz internetinin temellerini atmıştı.

İnterneti Bulan Kişi Kimdir?

1970’li yıllarda Bob Khan tarafından önerilen TCP/IP protokolü ile internet günümüz internetine yaklaşmaya başladı. TCP/IP protokolü çok sayıda bilgisayar arasında dosya transferi, uzaktan bağlanma ve elektronik posta gibi birçok olanak sağlıyordu.

1973-1978 yılları arasında TCP/IP protokolünün geliştirilmesinde büyük etkisi olan Vinton Cerf, işitme engelli olan ve çok sevdiği eşinin diğer insanlar ile iletişim kurabilmesini sağlamak amacıyla ARPAnet sistemi ve yapısını düşünerek TCP/IP sistemini geliştirmiş ve yaymaya başlamıştır. Zaman ilerledikçe protokolün hızla yayılmasıyla beraber Dünya’nın her yerinden internete bağlanmak mümkün hale gelmiştir.

İnternet Dünyaya Nasıl Yayıldı?

1970’lerde internet düşüncesi hızla gelişirken İngiltere Kraliçesi 1976 yılında ilk elektronik postasını gönderdi ve böylece internet fikri daha da hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Zamanla ünicersitelerde, kütüphanelerde kullanılmaya başlanan internet, kütüphaneler de kataloglamanın dışında ilk indeksini 1989 yılında Peter Deutxch ve ekibi tarafından Montreal McGill Üniversitesi’nde Ftp dosyaları için arşiv adıyla kullanılmaya başlandı.

İlk gerçek kullanıcı dostu internet bağlantısı ise 1991 yılında Minnesota Üniversitesi’nde oluşturuldu. Kampüs içerisindeki yerel ağlarında bilgi ve dosyalara erişebilmek için basit bir menü oluşturuldu. Hemen ardından ana makinelerde de kullanıldı ve bu sistemin kişisel bilgisayarlarda da kullanılması konusu gündeme geldi.

Daha sonra gelişmeler hızla birbirini takip etmeye başladı. Son 15 yıla kadar hızla yükselen internet, son 15 yıl içerisinde çok daha fazla bir yukarı yönlü ivme gerçekleştirerek gelişimini son derece hızlandırdı.

İnternet Türkiye’ye Kaç Yılında Geldi?

1993 yılının 12 Nisan’ında ODTÜ Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığısistem salonundaki yönlendiriciler kullanılarak 64 Kbps kapasiteli kiralık hat ile ABD’de NFSNet’e TCP/IP protokolü üzerinden Türkiye’nin ilk internet bağlantısı kazandırıldı.

Çok uzun süre ülkenin tek internet çıkışı olan bu hatta 1993-1996 yılları arasında ülkemiz üniversitelerinin çoğu ODTÜ üzerinden bağlandı. Kamu kuruluşlarında MTA, TT, DİE vb. kuruluşlarda ODTÜ üzerinden internet erişimine kavuşmuşlardır. İnternetin Dünya üzerinde başlangıcı ve Türkiye’ye 12 Nisan 1993 yılında gelmesi bu şekilde olmuştur.

Etiketler:, , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.