İnternetin Faydaları Nelerdir?

img

İnternet içinde bulunduğumuz bilgi çağında olmazsa olmazlar arasında yer alan bir iletişim aracı. Bu bağlamda içinde bulunduğumuz 2017 yılında günümüzün büyük çoğunluğunu mobil ve masaüstü cihazlarımız aracılığı ile ilternete bağlanarak geçirmekteyiz. Geçtiğimiz günlerde ki yazılarımızda İnternet Nedir? konusunda internet ile ilgili ayrıntılı bilgileri sizlerle buluşturmuştuk.

İnternetin Hayatımıza Girişi Nasıl Olmuştur?

1950 de bilgisayarların gelişimi ile başlayan internet ağı bu güne kadar sıkı temeller ile gelişim göstermiştir. Ortaya çıkışı Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma İleri Düzey Araştırma Kurumu (DARP)’a dayanır. ARPANET adı verilen bir paket anahtarlama ile bilgisayar ve askeri projeler desteklenmek istendi. ARPANET uzun bir süre etkin kullanıldı ve 1990 da protokol değişikliği yapılarak ARPANET kaldırıldı. ABD, Avrupa ve Pasifik ülkelerindeki backbone yerini aldı. Bununla birlikte ARPANET kullanılmaya devam etse de etkinliğini yeni protokole bırakmış oldu.

İnternetin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde eskiye nazaran bakarsak bilgiye ulaşmak onu çeşitlendirmek çok daha kolay. Tek bir tuşla birçok konu hakkında ayrıntılara ulaşabildiğimiz gibi bu bilgiyi kullanma ve çeşitlendirme alternatif bilgi bulmak gibi ekstralara da sahip olabilmekteyiz. İnternetin hayatımıza girmesi ile günlük yaşam iş okul ve birçok alanda bilgiye kolay ve alternatifli erişim sağlanması sebebi ile pek çok ev iş yeri hatta taşınabilir (ipad, telefon, cep bilgisayarı gibi) cihazlar sayesinde her an yanımızda birçok ansiklopediyi bir ağ sayesinde bulundura bilmekteyiz. Faydaları da bu konuda şekillenmeye başlar. Örneğin yapılacak bir araştırmanın temellerini, bir yol tarifini, genel kültür bilgilerini, geçmişe dair birçok haber bilgi kaynaklarını ve içeriklerini, bir ödevi, bir yemek tarifini, bir işin hangi yollar izlenerek yapılabileceğini kısacası iş ya da günlük yaşam için gerekli olan her şeyi bize bir tuş ile sağlayabilmektedir. Tüm bu bilgiler bir öğrencinin daha fazla ders çalışabilmesini bir işverenin daha verimli ve etkin çalışma saati geçirebilmesini bir ev hanımının dahi vaktini daha iyi kullanabilmesini sağlamaktadır.

İnternetin Faydaları Nelerdir?

İnternetin Günlük Yaşama Faydaları Nelerdir?

Günlük yaşamda bilgiye ulaşmanın dışında fiziki yapmamız gereken her şeyi internet üzerinden kolay ve hızlı gerçekleştire bilmekteyiz. Faturalarımızı ödemek, ulaşım kartlarımızı doldurmak, bir çok hastane ya da kurumların online randevu sistemlerine ulaşmak, bankacılık işlemlerini şubesiz bir tuşla yapabilmek vs. gibi bir çok alanda günlük yaşamımızı da kolaylaştıracak ve şekillendirecek bir teknoloji kolaylığıdır.

İnternet, bu gün yaşamımızı kolaylaştıran birçok haberleşme aracına zemin hazırlayan çok önemli bir oluşum olmuştur. Bilgisayar, telefon, telgraf ve birçok aracın bulunması aktif kullanımı ve şekillendirilmesinde önemli bir yeri vardır. İnternet bilgiyi insanı ve pek çok ağı birbirine uluslararası bağlayan bu geniş ağ ile coğrafyaları mesafeleri bilgileri birbirine yakınlaştıran günümüzün en önemli ortamıdır. Şüphesizdir ki internet bu kadar hayatımızın içinde önemli yere sahip iken ona kolay ulaşabilmek ve birçok alanda verimli sağlıklı doğru kullanabilmek yarattığı faydayı ikiye katlamak olacaktır. Doğru kullanım size pek çok kapıyı aralayacak pek çok fikri geliştirecek hatta yanlışı düzeltip iyiyi şekillendirecek önemli bir ağ dizilimidir. İnternet ile çağımız ilerledikçe daha güzel daha bilimsel ve hayatımıza daha önemli şeylerin katılacağı aşikardır. İnternet ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen okurlarımımız Tükiye’ye İnternet Ne Zaman Geldi? yazımıza da göz atabilirler.

Etiketler:, , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.