iPhone X’in Üretim Maliyeti Ne Kadardır?

img

Dünya genelinde büyük yankı uyandıran Apple’ın son bombası iPhone X, güçlü donanım alt yapısı ve yenilikçi yaklaşımı ile birlikte yüksek satış rakamlarına ulaşmaya başladı. Bu bağlamda Apple’ın sattığı ürünler arasında en yüksek kar rakamlara ulaşacağı ürünlerden birisi olan iPhone X Apple’a ne kadar kazandırıyor ve Apple için bu modelin üretim maliyetlerinin ne olduğunu sizler için derledik.

27 Ekim’de ön Siparişle sunulacak olan ve 3 Kasım da ise teslimlerine başlanacak olan iPhone X’in ülkemizde ki fiyatının astronomik rakamlara ulaşması beklenirken, Amerika Birleşik Devletleri satış fiyatının 990 Dolar olması beklenmekte. Dilerseniz iPhone X’in Apple’a ne kadara mal olduğunu hep birlikte ele alalım.

iPhone X Üretim Maliyeti Hesaplanması

5.8” OLED panel ekrana sahip olan iPhone X’in bu ekran için Samsung’a ödediği ücretin 80 Dolar olduğunu ifade edebiliriz. iPhone X’in diğer parçalarının maliyetleri ise işağıdaki şekilde sıralanmış durumda.

iphone x üretim

  • 256 GB Toshiba Depolama Birimi 45 Dolar
  • 3 GB RAM 24 Dolar
  • A11 Bionic Yonga Seti 26 Dolar

Tüm telefon parçaları göz önüne alıp, imalat, Ar-ge ve lojistik maliyetlerini göz önüne almadan iPhone X’in Apple’a 412.75 Dolar’a mal olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak baktığımızda iPhone X’i Apple’ın diğer maliyetler ile birlikte %30 kar marjı ile satacağını söyleyebiliriz.

Etiketler:, ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.