İslama Göre Eş Adayında Aranması Gereken Vasıflar

img

Bir aile kurmanın ilk şartı evlilik gerçekleştirmektir. Evlenilecek kişiyi seçmek, hayatta verilen en önemli kararlardan biridir. Çünkü insan, yaşamının geri kalanını o seçtiği kişi ile geçirir ve herkes mutlu bir yuva kurmak ister. İslam dini, evlilik müessesine çok büyük önem verir. Eş adayının İslam’a uygun olarak ve İslam dininin istediği kriterlerde seçilmesi çok önemlidir. İslam dini, her zaman doğruyu ve güzellikleri göstermiştir. Bu nedenle hadisler ve Kur’an-ı Kerim’de istenen niteliklere göre eş seçilirse, o evlilik uzun ömürlü olur. Aksi takdirde evlilikte eşler arasında mutsuzluklar ve anlaşmazlıklar yaşanabilir.

Eş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle eş seçerken sadece inandığı dine değil, aynı zamanda mensup olduğu mezhebe de dikkat etmek gerekir. Her mezhebin yaşayış biçimi ve tarzı farklı olduğu için farklı mezhepten insan ile evlenmek, evlilikte sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Eş seçerken, “Anlaşamazsak boşanırız.” tarzında bir düşünce içine girilmemelidir. Çünkü İslam dini boşanmayı hoş karşılamaz. Boşanmak, Allah’ın sevmediği helallerdendir. Eş adaylarında güzel ahlak, vicdan, namus, edep, Allah’a ve emirlerine inanç gibi özellikler aranmalıdır.

Eş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Daha sonra Allah’ın emirlerini yerine getirip getirilmediğine dikkat edilmelidir. Allah, sevdiği insanı size de sevdirir. Kalpleriniz ısındırır. Bu nedenle seçeceğiniz kişinin farz ibadetleri eksiksiz şekilde yerine getirip getirmediğine dikkat edin. Peygamber efendimiz de “Kadın (ekseriyetle) dört şey için nikahlanır: Güzelliği, malı, soyu ve dindarlığı. Sen dindar olanı seç.” buyurmuştur. Bu özellikler erkekler için de geçerlidir. Hadiste de dindarlığın ne kadar önemli olduğundan bahsedilmiştir. Çünkü diğer özellikler beşeridir ve geçicidir. Kalıcı olan dindarlık ve imandır.

Dindarlık Kadar Güzel Ahlak Da Çok Önemli

İslam dini için ve Allah katında güzel ahlak çok önemlidir. Eş seçerken güzel ahlak sahibi kişiler ile evlenilmelidir. Size, ailesine, arkadaşlarına karşı davranışlarına dikkat edilmelidir. Ailesine önem veren, evlendikten sonra da size önem verir. Çevresi tarafından ne kadar sevildiğini, onun hakkında ne dediklerini dikkate alın. Yardıma muhtaçlara, hayvanlara davranışına, merhametli olup olmamasına dikkat edin. Ayrıca dünyaya karşı bakışınız ve düşüncelerinizin uyuşup uyuşmadığını göz önünde bulundurun. Çünkü farklı düşüncelere sahip eşlerin anlaşması zordur. Evleneceğiniz kişinin ailesini de göz önünde bulundurun. Daha sonra evlilik kararı alın. Çoğu zaman eşler birbirleriyle anlaşsa da eşinin ailesiyle anlaşamaz. Bu nedenle seçeceğiniz kişinin ailesini tanımaya çalışın ve kendi aileniz ile de tanıştırın. Çünkü her iki tarafın anlaşması, sizin evliliğinizi de olumlu yönde etkiler. Sadece dış güzelliğe veya maddi duruma göre eş aramak, mutlu bir evlilik için doğru seçim değildir. Ayrıca evlenirken ailenin de onayı alınmalıdır. Anne babanın onay vermediği kişi ile evlenmek doğru değildir. Ama siz yine de doğru kişinin o olduğunu düşünüyorsanız, o zaman ailenize eş adayını iyi ve doğru tanıtmalısınız.

 

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.