İyi Filmler Nasıl Seçilir?

img

Sinema tarihler boyunca süre gelen, görsel sanatların en etkileyicilerinden olan bir sanattır. Sinema tarihinin ilk filmi ise 1895 de Lumiere kardeşler tarafından ‘trenin Gara Girişi’ olarak da bilinen kısa film kapsamına da girebilen filmdir. Bu film Aynı zamanda halka açık olarak bir kafede sergilenmişti. İlk gösterim esnasında insanların Görüntüler etkisinde kalarak Tren altında ezilme hislerinin oluşarak kaçışmaları görsel sanatların etkileyiciliği ve gerçekçiliğe yakınlığı ile tanımlanabilir. Daha sonraki yıllarda sinemacı kardeşler Sinematograf adı verdikleri ilk sinema makinesini yaptılar ve 1895 de bu yapıtın patentini aldılar.

Tarihsel gelişimi bu biçime olan sinemanın teknolojinin gelişimine paralel olarak, hızla geliştiği ve her geçen gün yeniliklerin eklendiği bir formata bürünmüştür. Bugün baktığımızda hemen hemen her filmin teknik anlamda donanımlı olduğunu görebilmekteyiz.

Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüm filmlere kolaylıkla erişim sağlar durumdayız. O kadar ki artık çok fazla seçeneğe sahip olunmasından kaynaklı başka bir sorun ortaya çıkmıştı; Hangi film izleyeceğimize karar verememe hali.

film tercihi seçimi

İzlenecek film nasıl seçilir?

Bu konu ile ilgili söylenecek anahtar cümle; içinde bulunduğumuz ruh halidir. Öncelikle bu durum dikkate alınarak seçimlerimizi yapmakta her zaman fayda vardır. Örneğin, uykuya yakın bir beden içerisinde iseniz tercihiniz yavaş bir şekilde akan filmden yana olursa, filmin sonu getiremeye bilirsiniz.

Başka bir konu ise filmi vakit geçirmek için mi yoksa sinema tarihi hakkında ilgili olup, genel bilgi edinme amaçlı mı izlediğiniz. Bilinçli bir tüketicinin İzleyeceği-izlediği filmleri kategorilendirmesi faydalı bir işlem olacaktır. Bu işlem birkaç farklı şekilde yapılabilir; yönetmen olarak kategorilendirmesi, tür olarak kategorilendirmesi, aldığı ödüllere göre kategorilendirmesi, coğrafya olarak kategorilendirmesi gibi.

Film tercihinde önemli bir etken de filmin aldığı ödüllerdir. Ülkemizde birçok film festivalleri ve ödülleri yapılmaktadır. İf,-İstanbul Bağımsız Film Festivali, Antalya Altın portakal, Adana Altın Koza, İstanbul Film festivali gibi başlıca festivallerde gösterilen filmler dikkate alınmalıdır. Bir diğer yardımcı konu ise internet sitesi olan IMDB sitesi üzerinden puanlaması yapılan filmleri takip etmektir. IMDB dünya sinemasındaki filmleri belirli kıstasları ele alarak puan sıralamasına sokmuştur. Bu düzenleme hem kült filmleri izleme kolaylığı hem de bir izleme düzeninden kaynaklı kolaylık sağlamaktadır.

 

Etiketler:, , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.