Kadınlarda Anksiyete Atakları

img

Anksiyete atakları hem erkek hem de kadınlarda görülen yaygın sorunlardır. Bununla birlikte, bu saldırıların şiddeti, kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülmektedir. Artan stres düzeyleri veya biyolojik değişiklikler nedeniyle kadınlar anksiyete atakları yaşayabilir. Biyolojik değişiklikler adet döngüsü, doğum veya menopozu içerebilir. Kronik olarak kaygılı üzüntülü ve streslikadınlar, normal olarak anksiyete hastalığına yakalanırlar. Genellikle anksiyete hastalığına yakalananlar da bunu dışarıya belli etmemeye çalışırlar. Kısaca kaygı olarak da adlandırılabileceğimiz anksiyete fizyolojik ve psikolojik bir durumdur. Bilişsel, duygusal, davranışsal ve somatik yönleri vardır.

Kaygı duygusunun, korku duygusu ve endişe arasında bir karışım olduğu söylenir. Kaygı, genellikle tanımlanabilir tetikleyici uyarıya sahip olmayan bir ruh halidir. Korku ve kaygı arasındaki fark, kişinin spesifik bir tehlike için endişeli olması ve kaygısız ve nesnesiz şeylerden endişe ettiği zaman kaygının belirgin bir sebep olmadan ortaya çıkmasıdır. Kaygı her türlü stres için normal bir reaksiyon olarak düşünülür. Genellikle kaygı, kişisel ya da profesyonel olmak üzere zor durumların bir sonucudur. Bir kişi her şey hakkında aşırı endişe duyduğunda anksiyete bozukluğundan etkilendiği söylenebilir. Gereksiz endişeler çoğunluktadır. Kaygının farklı türleri, varoluşsal kaygı, ayrılma kaygısı,  yabancı ve sosyal kaygı, sürekli kaygı vb. Vardır. Şiddetli endişe, obsesif kompulsif bozuklukları ve travma sonrası stres bozukluklarını da içerebilir.

Kadınlarda Anksiyete Atağı Belirtileri

Kadınlarda anksiyete Atağının birçok belirtisi vardır. Anksiyete hastas kadın da en küçük olaydan korkmaya başlar. Bir çok kadın  terlemeye başlar  boğulma hissi ateş basması gibi belirtilerle karşılaşabilir. Bazı durumlarda anksiyete atağı belirtileri eşlik eder. Fizyolojik belirtiler arasında kalpte çarpıntı da bulunur ve bunlar şiddetli ila orta derecedir. Genel nefes darlığı anksiyete atağının diğer fizyolojik belirtisidir. Birçok kaygı belirtilerinden biri olan göğüs ağrısı yaşayan kadınlar da var.

Diğer belirtiler arasında, baş dönmesi ve vücudun titremesi de vardır. Bazı durumlarda, bu semptomlara da bulantı ve vücutta karıncalanma hissi eşlik eder.Kadınlar dünyaya bağlılık hissetmedikleri zaman tamamen kopmuş olabilirler.Bazı kadınlar anksiyete atakları olduğunda karın ağrısı sıkıntısı çekerler.

Kadınlarda anksiyete atağının pek çok semptomu arasında, ölüm korkusu var, ancak buna inanmak için herhangi bir neden olmayabilir.Genel anksiyete bozukluğunda, günlük yaşamda abartılı bir gerginlik ve endişe vardır. Herşeyin yanlış gittiğine dair sürekli bir olumsuz düşünce vardır, ancak bunu düşünmek için hiçbir neden olmayabilir.

Anksiyete ataklarına maruz kalan birçok kadın, konsantre olmakta zorlanır ve çoğunlukla sinirli olurlar.  Kadınlarda beklenmedik şekilde ​​patlayıcı öfke oluşabilir.

Sürekli korku nedeniyle, uyku bozuklukları, kabuslar ya da kötü hayallerden muzdarip olabilirler.

Bazı durumlarda kadınların kişiliklerinde bir değişiklik olması nedeniyle daha az sosyal olma eğilim gösterdikleri gözlemlenmiştir.

Baş ağrısı eşliğinde yorgunluk da kadınlarda anksiyete atağının yaygın bir semptomudur.

Kadınlarda anksiyete atakları durumunda tüm ana kaslara kan basıncının ve kan akışının arttığı yaygın olarak görülür. Endişe ataklarına sahip kadınlar zihinsel dağılımdan biraz acı çekecek gibi görünüyorlar. Herhangi bir şey üzerinde yoğunlaşmak ve çevrelerindeki şeylerden endişelenmek kadının psikolojik yapısına gerilim yükler.

Kadınlarda Anksiyete Saldırı Belirtileri Tedavisi

Anksiyete saldırısı belirtilerini tedavi etmek için profesyonel yardım gerekebilir. Korku ve endişeler büyük oranda düştüğünde ve günlük ve rutin faaliyetleri etkilediğinde daha da gerekecektir. Çoğu insan tedaviyi çok uzun süre almamaktadır. Tedavi, endişe türüne ve sorunun şiddetine bağlıdır. Kaygı sorunlarının çoğunda davranış terapisi uygulanır, ancak bazı durumlarda ilaçlar da gerekli olabilir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, çarpıntı vb. Gibi durumların anksiyete ataklarına atfedilmemesi önemlidir. Bunlar ayrıca başka bir tıbbi durumun semptomları olabilir.

Etiketler:, , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.