Kadınlarda Saç Dökülmesi

img

Kadınlarda görülen saç dökülmeleri ve sebepleri

Nadir olarak görülse de kadınlarda saç dökülmesi yaşanmaktadır. Kadınlarda görülen saç dökülmeleri kimi zaman hastalığa bağlı olduğu gibi kimi zamanda genetik ile alakalı saç dökülmeleri görülmektedir. Bu belirtilen sebepler dışında saçlara sayıca fazla uygulanan kimyasal ürünlerden kaynaklı saç dökülmeleri de görülebilmektedir. Saçların sık sık yıkanması, içlerinde saçlar için zararlı maddelerin bulunduğu şampuanların ve saç bakım ürünlerinin kullanılması da saçlara zarar vererek saç dökülmelerine sebep olmaktadır.

Günlük dökülmesi normal sayılan saç miktarının üstünde saç dökülmeleri yaşanıyorsa ters giden bir şeylerin olduğu bilinmeli ve doktora başvurulup yaşanan saç dökülmesinin sebebi öğrenilmelidir.

Menopoza giren kadınlarda çeşitli saç problemleri gözlenmektedir bunlardan biri de menopozdan kaynaklı kadınlarda görülen saç dökülmeleridir. Menopoz döneminde hormon salgıları yavaşlama sürecine girdiği için saç kökleri zayıflayarak dökülmelere neden olabilmektedir.

saç boyası saç dökülmesi

Saç boyaları saçların dökülmesine neden olabiliyor

Bazı saç boyalarının saçlara zarar verip yıprattığı ve saçlarda dökülme yaptığı bilinmektedir. Kalitesiz saç boyaları saçların canlılığını ve parlaklığını kaybetmesine ve saç diplerini güçsüzleştirerek saçlarda kopma ve dökülme yapmaktadır. Bilhassa kullanılan açık ton saç boyaları ve saç açıcı kimyasallar saçların daha çok yıpranmasına neden olarak saç dökülmeleri ile beraber aşırı saç kopmalarına da sebebiyet vermektedir. Saç dökülmelerinin yaşanmaması için bitkisel içerikli saç boyalarının kullanımı daya uygun bir yöntem olacaktır.

Saçların sık sık yıkanması saç dökülmelerine neden olabilmektedir

Özellikle yaz aylarında aşırı terlemelere karşı sık sık yıkanan saçlar, dökülmelere neden olabilmektedir. Saçların sık sık yıkanması saçların güçsüz kalarak parlaklığını kaybetmesini sağlar ve saçlara sık sık temas eden şampuanda saçlara zarar verebilir ve kişilerde saç dökülmeleri meydana getirebilmektedir.

Kimi zaman hava şartlarından dolayı kaynaklanan saç dökülmeleri de meydana gelmektedir. Bu geçici bir durumdur ve endişe etmeye gerek duyulmaz.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.