Kahverengi ve Sarı Vajinal Akıntı Neden Olur?

img

Kadınlarda vajinal akıntı adet dönemlerinde görülmesi normal akıntılardır. Adet döneminde oluşan akıntıların rengi adet döneminin evresine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Adet döneminde oluşan akıntılar renksiz, kokusuz akıntılar olması nedeniyle herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak akıntıların değişik renklerde olması ve kokulu olması hallerinde dikkat edilmesi gerekmekte ve bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Kahverengi Vajinal Akıntı Neden Olur?

“Kahverengi vajinal akıntı neden oluşur?” sorusu sık sık merak edilen soruların başında gelmektedir. Adet dönemlerinde oluşan kahverengi akıntı hastalık belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Sağlıklı kadınlarda adet dönemlerinin bitmesine yakın görülen kahverengi akıntılar korkulacak bir akıntı değildir. Kimilerinde leke şeklinde olan kahverengi akıntılar kimilerinde yoğun bir şekilde gözlemlenmektedir. Kahverengi akıntıların oluşma sebebinin başında ölü rahim hücreleri gelmektedir.

Adet Döneminden Sonra Gelen Kahverengi Akıntıların Sebepleri

Adet dönemi sonrası kahverengi akıntılar gelebilmektedir. Bu kahverengi akıntıların oluşum nedenleri araştırılmalı ve ona göre bir tedavi yöntemi saptanmalıdır.

*Rahmin yüzeyi veya ağız kısmının yaralanması sonucunda kahverengi akıntılar meydana gelebilmektedir.

*Rahimde ortaya çıkan polipler yine kahverengi vajinal akıntıya sebep olabilmektedir.

*Kronik vajinal mantar enfeksiyonları nedeniyle oluşan kahverengi vajinal akıntılar kaşıntı ve kızarıklıkla kendini belli edebilmektedir. Mantar enfeksiyonu bulunan kimselerin doktora başvurarak tedavi sürecine girmeleri gerekir. Aksi halde mantar enfeksiyonu rahatsız edici bir hastalıktır.

*Pelvisin iltihabı hastalığı kendini kahverengi vajinal akıntıyla belli etmektedir. Bu sebeple kahverengi vajinal akıntı devam eden kişilerin bir jinekoloğa başvurmaları gerekmektedir.

*Bakteri oluşumu yine akıntıya sebep olan etkenler arasındadır.

*Kahverengi vajinal akıntıların habercisi olduğu rahim ağzı kanseri en önemli rahatsızlıklar arasındadır. Bu sebeple vajinal akıntılar ihmal edilmemeli ve devam eden vajinal akıntıların sebebi araştırılarak uygun tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

*Menepoz dönemlerinde vajinal akıntı meydana gelebilmektedir.

*Kahverengi vajinal akıntıların gebelik belirtisi olduğu da bilinmektedir. Bu sebeple iyi kontrol edilmeli ve gebelik olup olmadığı araştırılmalıdır.

Kahverengi Vajinal Akıntı Görüldüğünde Yapılması Gerekenler

Kahverengi vajinal akıntının sebepleri araştırılmalıdır. Bunun için kadın doğum uzmanına gidilerek muayeneler yaptırılmalı ve istenen tahliller sonucu hastalık tespit edilip tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Sarı Vajinal Akıntı Neden Olur?

Kadınlarda görülen sarı vajinal akıntı cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonucu oluşmaktadır. Klamidya, bel soğukluğu, vulvovajinit gibi hastalıklar cinsel yolla bulaşan hastalıklar olması nedeniyle dikkat edilmesi gerekmektedir. Klamidya bakteriyel bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık sarı vajinal akıntıyla birlikte göz beyazında sarılık gibi belirtiler de gösterebilmektedir. Bel soğukluğu da cinsel yolla bulaşmaktadır. Bel soğukluğunda sarı vajinal akıntının yanı sıra yanma hissi, ağız lezyonları gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Vulvovajinit yine cinsel yolla bulaşan ve vajinayı etkileyen önemli bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta sarı akıntının yanı sıra kahverengi akıntı da gözükebilir. Ayrıca yanma hissi de sık sık görülmektedir. Vajinal sarı akıntının nedenleri arasında mantar enfeksiyonu da bulunabilir. Bakteri oluşumu nedeniyle oluşan sarı vajinal akıntı stres, yanlış yaşam tarzı gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Sarı vajinal akıntı ciddi sağlık problemlerine neden olabileceği için bir doktora görünmekte fayda vardır.

Sarı Vajinal Akıntı Görüldüğünde Yapılması Gerekenler

Sarı vajinal akıntı ciddi sağlık problemlerinin öncüsü olabileceğinden mutlaka bir kadın doğum uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Sarı vajinal akıntının en etkili tedavi yöntemi antibiyotiktir. Ancak doktor tarafından muayene süreci tamamlanıp gerekli tetkikler yapıldıktan sonra uygun antibiyotiklerle tedavi süreci başlatılmalıdır. Vajinal akıntılardan kurtulmak için doğru ve hijyenik bir cinsel yaşam tarzı benimsenmesi önem arz etmektedir.

Etiketler:, , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.